Çocuk Gelişimi ve Terbiyesi

Çocuk Gelişimi ve Terbiyesi ; Her zaman her yerde denildiği gibi ve her uzmanın ortak görüşü olarak çocuk gelişiminde anne sütünün yerini hiçbir besin maddesi tutmamaktadır. Bu sebeple çocuk gelişiminde anne sütüne çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Hemen hemen çok kişinin yaptığı en büyük hatalardan birisi ise anne sütü yetersiz geldi diye düşünerek ek gıdalar verilmesi konusudur. Bu anneler tarafından yapılan en büyük hatalardan birisidir.

Eğer anne sütü az geliyor ise çocuğunuzu daha fazla emzirmeye çalışmalısınız. Uzmanların uyarısına göre anne sütünü emzirmeye çalışmak ve yeni bebeklerin gece emzirilmesi sütün daha fazla oluşmasına sebep olmaktadır. Anne sütünün bol gelmesi çocuğun daha çok emmesi ile alakalı bir durumdur. Anne pes edip eğer hazır mama verdiği takdirde, çocuk bir daha emmeyecek ve hazır sütten içmeye başlayacaktır. Bu hataya dikkat edilmesi önemlidir.

Çocukların terbiyesi ise daha küçük yaşlarda ahlaki değerlere verilen saygının tanıtılması ile olacaktır. Çocuklara terbiye verirken kişinin de kendi hareketlerine dikkat etmesi mecburiyettir. Örnek verilmesi gerekirse; sigara için bir anne ve babanın evladına elinde sigara ile içme bunu, kötü bir şey demesi ne kadar etkili olacaktır. Çocuklara verilirken disiplin olması güzel, ancak korkuyu disiplin sanmak büyük hatadır.

Çocukların eğitimi ve terbiyesi sırasında söylenen sözlerden çok, görüntü ile bu davranışlara sahip olduğu uzmanlar tarafından bildirilmektedir. Hareket ve sizin yaşayış tarzınız çocuğun görselinden süzülerek, kendi iç dünyasına atılmaktadır. Bu sebeple verilecek öğütlerin ilk önce öğüt veren kişi tarafından uygulanması daha etkili bir yöntem olacaktır.

Ayrıca her çocuk bir olmaz, kimisi hareketli, kimisi yaramaz, kimisi ise kendi içine kapanık biçimde farklı farklı türde size davranış sergileyebilirler. Çocuğun psikolojik durumuna göre hareket edilmesi de önemli faktörler arasında yer almaktadır. Bu sebeple çocuğunuz sosyalleşme çabasındaki duygu ve düşüncelerine, sizlerde yardımcı olmalı ve onun bu ruh halini göz önünde bulundurarak onu tamamlayıcı hareketler ile davranışlarınızı oluşturmanız çok önemlidir. Soru sorarken suçlayıcı nitelikte değil, doğrulayacak şekilde sorulması hem çocuğun yönlenmesine, hem de aklında kalabilecek değer yargılarına yardımcı olacaktır.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir