Aylara Göre Bebek Beslenmesi

Bebeğinizin sağlıklı bir gelişim göstermesi için Aylara Göre Bebek Beslenmesi yazımızı dikkatlice okumanızı ve uygulamaya özen göstermenizi tavsiye ederiz.

Bebeğiniz rahminizde iken besin ihtiyaçlarını plasenta aracılığıyla sizin bedeninizden temin ediyordu. Yedikleriniz ve içtikleriniz bebeğinize besin olarak dönüşmekte idi. Doğumdan sonra ise plasenta nın görevini göğüslerinizden akan süt yerine getirmektedir.

Bebeğiniz doğumdan 6. ayına kadar sadece anne sütü ile beslemeniz hem bebeğe yeterli gelmekte hemde daha sağlıklı olanıdır. Fakat bebeğiniz 6 aylık olduktan sonra sütünüz bebeğinize yetmeyecek ve ek besinlere başvurmak zorunda kalacaksınız. Tabii bebeğiniz ek besinler alırken sütünüzü emmeye de devam etmelidir. Adı üstünde ek besin , kesinlikle anne sütünün yerini tutamaz. Sizde ek besinleri , mamaları ana besin kaynağı olarak vermemelisiniz. Anne sütü ana besin kaynağı olmalı ve yetersiz kaldığında bunlara başvurmalısınız.

Şimdi aylara göre bebek beslenmesinin detaylarına bir göz atalım.

0-4 Ay Arası Bebek Beslenmesi

Bebeğiniz mecbur kalmadıkça 4. ayına kadar sadece anne sütüyle beslenmelidir. Sütünüz gelmiyorsa veya az geldiği için bebeğinize yetmiyorsa ek besinlere başvurulabilir fakat bu son çare olmalıdır. Bebeğiniz bu dönemde az ama sık sık süt emmek isteyecektir. Bundan dolayı bebeğiniz her ağladığında onu emzirmelisiniz.

Eğer zaruri durumlardan dolayı anne sütünün yanında ek besin kullanmak zorunda kalırsanız , bebeğinizin sindirim sistemi tam olarak gelişmediği için sindirim yolu problemleri ve gaz problemleri yaşamanız muhtemeldir. Bu tür durumlarda sık sık doktorunuza danışarak hareket planı hazırlamanız bebeğinizin sağlığı açısından önemlidir.

4-6 Ay Arası Bebek Beslenmesi

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi 6. ayına kadar bebeğinizin sadece anne sütü emmesi tavsiye edilendir. Fakat bebeğiniz süt emmiyorsa veya sütünüz bebek için yeterli gelmiyorsa anne sütüne devam özelliği olan mamaları tercih etmelisiniz. Bebeğiniz bu dönemlerde yutma işlevini daha yeni yeni öğrenmektedir. Bundan dolayı vereceğiniz ek besinlerin çok katı olmaması ve az miktarlar halinde verilmesine özen göstermelisiniz.

Son olarak pirinç unundan yapacağınız mamanın içine anne sütüne devam özelliği olan mamalardan ekleyerek kaşık maması olarak da  bebeğinize yedirebilirsiniz.

6-8 Ay Arası Bebek Beslenmesi

Bebeğiniz sütünüzü emmeye devam ediyorsa bu istenen bir durumdur ve sütünüzü vermeye devam etmelisiniz. Bununla beraber bebeklerde 6. aydan itibaren anne sütüne ilaveten ek besinlere geçilebilir.

Artık bebeğiniz büyüdüğü için sütünüz yetmeyecektir ve sindirim sisteminin günlük yemeklere alışması için ufaktan başlamak lazım. Bebeğiniz 6-8 aylar arasında taze yoğurt , meyve püreleri , kaşık mamalar ve sebze çorbaları içebilir.

8-10 Ay Arası Bebek Beslenmesi

Bebeğiniz bu dönemde artık ek besinlere alışmıştır. Yutma işlevini daha rahat yerine getirdiğinden ek besinleri tüketmesi daha kolay hale gelir. Birçok bebek bu dönemde diş çıkarmaya başlar ve vereceğiniz yiyecekleri çiğnemeye çalıştığını gözlemleyebilirsiniz.

Yine bu dönemde de sebze ve meyve püreleri , kaşık mamalar , yoğurt verebilirsiniz. Ayrıca bu dönemde bebeğinize tam tahıllı muhallebi , yumurta sarısı ve peynir de yedirebilirsiniz.

Daha önce de dediğimiz gibi bunlar ek besindir ve o şekilde olmalı. Ana besin anne sütü olmalıdır.

10-12 Ay Arası Bebek Beslenmesi

Bebeğiniz 10-12 aylar arasında günlük 300 ml den fazla anne sütü veya mama tüketecek durumdadır. Bebeğiniz artık evde pişirdiğiniz yemeklerden ufak lokmalar halinde verebilirsiniz. Tabi verdiğiniz yemeklerin çok sıcak olmaması , aşırı tuzlu veya acı olmamasına özen göstermeye devam ediyoruz.

Anne sütünün yanında devam mamaları , yoğurt , meyve ve sebze püreleri de günlük öğünler olarak verilmelidir.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir