Hamilelikte 10. Hafta

Hamilelikte 10. Hafta Bebeğin Gelişimi Nasıldır ?

Hamilelikte 10. hafta bebeğin yaklaşık 5 gram ağırlığında ve 3-4 cm arasında bir boya sahiptir. Gözünüzde daha iyi canlandırmanız için bir erik kadar olduğunu söylesek yanlış olmaz herhalde.

Hamilelikte 10 hafta tamamlandığında bebeğinizin bütün yaşamsal organları da oluşmaya başlar. Yani artıkfetal dönemin başlangıcındadır bebeğiniz. Bu haftayla beraber bebeğiniz için kritik dönem sona erer , artık biraz daha rahatlayabilirsiniz. Çünkü doğuştan gelen özür hallerinin çoğu 10. hafta dan önce ortaya çıkar.

Bununla beraber stres, alkol , radyasyon , kimyasal maddeler ve uyuşturucu gibi fetal hücrelere zarar verebilecek türden zararlı maddelerden uzak durmaya devam etmenizi tavsiye ederiz.

Bebeğimde Neler Oluyor ?

El ve ayak parmakları daha önce belirttiğimiz gibi birleşik halde perdeli idi. Fakat bu hafta itibariyle birbirinden ayrılır.
İskelet kemikleri ve kıkırdakları da yine bu hafta oluşur.
Kol dirsekleri artık bu hafta işlevsel olacak ve kollarını kıvırabilecektir.
Göz kapakları bu hafta gelişimini tamamlar , bununla beraber gözleri kapalıdır.
Kulaklarının görünümü bu hafta gelişmeye başlayacaktır.
Diş etlerinin altında dişleri çıkacağı zaman patlayacak tohumcuklar yerleşmeye başlıyor artık. Dişlerinin çıkacağı günü de göreceksiniz az daha sabredin.
Hamilelikte 10. hafta da bebeğinizin beyni her dakika da bir ortalama 250.000 nöron üretilir. Bebeğinizin beyni artık çok daha hızlı gelişiyor.
Böbrekler daha fazla idrar üretmeye başladı ve eğer bebeğiniz erkekse testisleri de testosteron (erkeklik hormonu) üretmeye başlar.

Hamileliğin 10. Haftasında Annedeki Değişiklikler Nasıldır ?

Bu haftaya kadar vücudunda çok büyük değişimler olmadı fakat bu haftadan sonra yavaş yavaş değişiklikleri hissedeceksiniz. Vücudunuz kan yoğunluğunu artırdığı için artık kol ve bacaklarınız da şişlikler oluşabilir. Bol bol su tüketmeye özen göstermelisiniz.

Bebeğinizin sağlığı için artık yavaş yavaş kilo almalısınız. Normal bir ağırlıktaki bayanların hamilelik boyunca 12 ile 18 kilo arasında kilo alması normaldir.

Hamilelik sırasında vücut fazla sıvı tutar vücutta be doğal olarak ödemler oluşabilir. Gözünüzde kornea kalınlaşır ve gözünüzün içindeki sıvı basıncı 10% oranında azalır. Kısacası bu dönemden sonra doğum sonrasına kadar hafif bulanık görebilirsin.

Duygusal İniş Çıkışlara Hazırlıklı Ol
Vücudundaki hormonal değişiklikler seni daha fazla duygusallaştırabilir. Bazen karamsar olabilir veya en ufak şeyde ağlayabilirsin. Hayallere dalıp , duygusal dalgalanmalar yaşaman çok normaldir. Bu dönemde özellikle eşinizin manevi olarak desteği size çok iyi gelecektir. Bu dönemde duygularınızı kontrol etmeye çalışmanız pek fayda sağlamaz. Bunun yerine kendizi akışına bırakıp her hissin tadını çıkartmaya bakın.

Doktor Kontrollerini Aksatma
35. haftaya kadar ayda bir ve sonrasında ise doktorunuzun belirteceği haftalık veya 10 günlük periyodlarla kontrollere gitmeyi ihmal etmemelisiniz. Aklınıza gelen sorular ve olası sorunlarda doktorunuzu aramaktan sakınmayın. Hamilelik sürecinizce doktorunuzla sürekli irtibatta kalın.

2 Yorum

 1. sevda demiş ki:

  Hormonların artması genelde çok duygusal yapıyor anneleri. Kocanız anlayışlı ise şanslısınız

  28 Haziran 2018
  Yanıtla
 2. helin demiş ki:

  10 haftaya kadar bebeğinizde bir özür durumu çıkmadıysa bundan sonra da çıkmaz diyorlar , doğru mu ?

  29 Haziran 2018
  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir