Hamilelikte 11. Hafta

Hamilelikte 11. Hafta Anne Karnındaki Bebek Ne Durumdadır ?
Hamilelikte 11. hafta bebeğin baş bölümünden kalçaya kadar olan uzunluğu 4.4 ile 6 cm arasındadır. Kilosu ise yaklaşık 8 gramdır. Gözünüzde canlanması için örnek vermek gerekirse neredeyse küçük bir limon kadar oldu bebeğiniz.

Artık bebeğiniz büyümek için tüm ön hazırlıklarını tamamladı ve fetal büyümesi 11. hafta ile 20. hafta arasında çok fazla artacak. Öyle ki kilosu 30 katına kadar ve boyu ise 3 katı kadar artmış olacak. Plasentadaki kan damarları bu büyümeye yetecek kadar besini bebeğe taşıyabilmek için sayıca artacak ve büyüyecekler.

Hamilelikte 11. hafta bebeğinizin kafası artık biraz daha arkaya doğru yatacak ve çenesi göğüs hizasından ayrılmış olacak.

11 Haftalık Gebelikte Cinsiyet Belli Olur Mu ?
Hamilelikte 10. hafta yazımızda belirttiğimiz gibi geçen hafta iç üreme organları gelişen bebeğiniz , artık bu hafta itibariyle dış üreme organlarının gelişimine devam edecek. Doktorunuz ne kadar tecrübeli olsa da bu dönemde bebeğinizin cinsiyeti konusunda size net bir cevap vermez , ancak tahminde bulunabilir.

Tabi sizin de kendinizce tahminde bulunmanız ve durup düşünmeniz için ufak bir malzeme vermek gerekirse; Hamilelikte 11. hafta iştahın çok fazla ise ve sürekli buzdolabının yolunu aşındırıyorsan belki de erkek bebek sahip olduğun içindir. Araştırmalar erkek bebek bekleyenlerin kız bebek bekleyenlere göre daha fazla kilo aldıklarını göstermektedir.

Hamileliğin 11. Haftasında Annedeki Değişiklikler Nelerdir ?
Hamilelikte 11. hafta dan itibaren saklamak isteseniz de hamile olduğunuz dikkatli gözler tarafından farkedilecektir. Bebeğiniz rahminizde rahatça hareket etmektedir fakat henüz siz bunu hissedemiyorsunuz. Eğer bu dönemde bebeğinin hareket ettiği hissine kapılırsan ya gazın vardır veya hamilelikte sandığınızdan daha ileri bir haftadasınızdır.

Tek Yorum

  1. sevda demiş ki:

    8 gram mı , ufak birşey ya

    28 Haziran 2018
    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir