Hamilelikte 12. Hafta

Hamilelikte 12. Hafta bebekte meydana gelen değişimler

Hamilelikte 12. hafta bebeğin boyu baş bölümünden kalçaya kadar ortalama olarak 6 cm dir. Kilosu ise 8 ile 14 gram arasında olur. Doppler isimli sesi artırıcı cihaz ile bebeğinizin kalp atışlarını duymanız mümkündür.

12. hafta da el ve ayak parmakları ayrılmış olan bebeğinizin tırnakları oluşmaya başlamıştır.
Vücudunun çeşitli yerlerinde ise ince tüyler oluşmaya başlar.
Sindirim sistemi daha da gelişmiş ve yiyecekleri bağırsakalara ittirebilmektedir. Ayrıca vücudunu şekeri absorbe edebilmektedir.
Bebeğinizin dış cinsel organları gelişmeye devam etmektedir. Bu hafta ve sonrasında doktorunuz bebeğinizin duruşu vs etkenlere bağlı olarak bebeğin cinsiyeti hakkında yorumda bulunabilir.
Beyindeki hipofiz bezi oluşmuş ve bebeğinizin vücudunda çeşitli birçok hormonu üretmeye başlamıştır.
Sinir sistemi gelişmesine devam eder.
Bebeğiniz rahim içinde hareket etmeye devam eder fakat siz hala bunu hissedemezsiniz. Bebeğinizin tekme ve yumruklarını hissedebilmeniz için bebeğinizin biraz daha büyümesi ve güçlenmesi gerekmektedir. Amniyotik sıvı miktarınız çoğalır.

12 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler Nasıldır ?

Hamilelikte 12. hafta ilk 3 ayın son haftasıdır. Yani birinci trimester bu hafta itibariyle bitmektedir. Erken dönem belirtileri arasında yer alan mide bulantısı , yorgunluk hissi vb durumlar birçok bayanda birinci trimester ile beraber sona ermektedir. Bu bakımdan önümüzdeki 3 ay sizin daha rahat geçecek diyebiliriz.

1. Östrojen ve Progesteron Üretimi Artar

Hamilelikte 12. hafta nın sonuna gelindiğinde bebeğiniz ve plasenta daha fazla östrojen ve progesteron üretmeye başlar. on ikinci hafta boyunca artan hormonlar annenin göğüslerindeki süt bezleri büyümeye başlar. Doğuma kadar büyüyecek olan süt bezleri bebeğinizin sağlıklı beslenmesi için önemlidir. Hamilelikte on ikinci hafta dan itibaren meme uçlarınızda ki kahverengi halkalar da büyür ve koyulaşır. Göğüsleriniz daha dolgun ve ağırmış hissi verebilir. Yine on ikinci hafta ve sonrasında göğüslerinizde hassaslık ve acı azalarak devam eder.

2. Rahim Büyür

Hamilelikte 12. hafta dan itibaren rahminizin büyüklüğü leğen kemiğinize sığmaz ve bundan dolayı hem karnınız daha çok belirgin olur hemde idrar torbanıza olan baskı azalır ve sık sık idrara çıkma sıkıntınızda on ikinci haftadan sonra azalır.

3. Kilo Artışı Olabilir

Karnınızın yan tarafları , kalça ve baldırlardan kilo alabileceğiniz bir döneme girdiniz. Daha öncede tekrar ettiğimiz gibi hamilelik süreci kişiden kişiye değişir. Bu süre içinde kilo almazsanız da çok karamsar olmayın ve doktorunuzun tavsiyelerini alarak onlara uymaya çalışın. İlk hamileliği olan bayanlar bu hafta itibariyle genellikle daha az kilo alırlar fakat daha önce hamilelik süreci yaşadıysanız  daha erken ve daha fazla kilo alırsınız.

12.Hafta Gebelik Şikayetleri Nelerdir ?

1. Baş Ağrısı

Hamilelikte 12. hafta ve sonrasına baş ağrısı yaşamanızın sebebi kan üretiminizin artmasıdır. Kalbiniz fazla olan kanı pompalamak için daha fazla ve daha sert atmaya başlar ve dolaşım sistemindeki bu farklılık bazen baş dönmesine sebep olabilr.

Baş ağrınızı biraz daha azaltmak için düzenli olarak açık ve temiz havada yürüş yapmak , ortam ışıklandırmasında değişiklikler yapmak , dengeli ve düzenli beslenmek , yeterince uyumak , dinlenmek ve gevşeme egzersizleri yapmak faydalı olabilir.

2. Ciltteki Değişimler

Hamilelik boyunca cildinizde birçok değişiklikler meydana gelebilir. Anne adaylarının birçoğunda karın altındaki deri koyulaşır ve siyah-kahverengi bir görünüm kazanır. Bu dikey çizgilere Linea nigra denir.

Bazı anne adaylarında ise boyunda kahve rengi lekeler meydana gelir ve bunlar doğum sonrasında ya yok olurlar veya renkleri açılır ve sizi daha az rahatsız eder.

Hamilelik sürecinde artan östrojen hormonundan dolayı bazen damarlarda aşırı biriken kandan dolayı vücudunuzun belirli kısımlarında kırmızılıklar oluşabilir. Kılcal damarlar şişer ve bundan dolayı böyle bir görünüm oluşur.

2 Yorum

 1. banu demiş ki:

  Bu hafta en önemli olay bebeğimizin kalp atışını duyabiliyor olmak

  27 Haziran 2018
  Yanıtla
 2. sevda demiş ki:

  Baş ağrısı için genelde novalgin falan veriyorlar ama pek faydası YÖK. Migreni olanlar migren ilacını hamileyken kullanmadan önce doktora bir sorun.

  28 Haziran 2018
  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir