Hamilelikte 13. Hafta

Hamilelikte 13. Hafta ikinci trimesterin başlangıcıdır. Bu hafta artık hamileliğinin en zorlu birinci dönemini yani ilk trimesteri geri bırakıyorsun. Bu hafta ve sonrasındaki haftalar senin için daha rahat geçecek.

Hamileliğin 13. Haftasında Bebek Gelişimi Nasıl Olur ?

Siz 1. trimester döneminizi bitirirken bebeğiniz de artık 6.5 ila 8 cm arasında boya sahip ve ortalama 13-20 gram arasında ağırlığa sahip oldu.

Bu haftadan sonra bebeğinizin kafasından ziyade kalan diğer uzuvları büyüyecek. Önceki haftaların konularında baktığınız ultrason görünümlerinde bebeğinizin kafasının vücuduna göre orantısız şekilde büyük olduğunu farketmişsinizdir. Bu haftadan sonra bu orantısızlık düzelecek ve vücut kafadan hızlı büyüyerek normal bir bebekte olması gereken vücuda sahip olacak bebeğiniz.

Bebeğinizin bağırsakları karnındaki kalıcı yerini almak için ilerliyor. Aynı zamanda on üçüncü hafta bebeğinizin ses telleri de gelişir. Bebeğinizin sesini duymak için sabırsızlanıyorsunuz değil mi ?  Bebeğinizin yüzü bu haftadan itibaren daha fazla insan yüzüne benzer. Gözleri ve kulakları olması gereken yerlere doğru yavaşça giderler.

Merak ettiğiniz konulardan biride çocuğunuzun cinsiyeti bu hafta belli olur mu ? Doğru tahmin ettim değil mi ? Eğer bebeğiniz çok utangaç değilse doktorunuz muayene sırasında bebeğinizin üreme organını görerek bebeğinizin cinsiyetini size söyleyebilir. Tabi eğer utangaç ise bir sonraki kontrole kadar beklemek zorunda kalacaksınız 🙂

13 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler Nelerdir ?

Hamilelikte 13. hafta rahminiz leğen kemiğinizi tamamen doldurur ve bu haftadan itibaren karnınız ileriye doğru büyümeye başlar. Şimdiye kadar az da olsa kilo almış olmalısınız. Eğer mide bulantınız yüzünden yeterince iyi beslenemediyseniz kilo alımınız az olmuş olabilir. Bu hafta ikinci trimester içinde bulunduğunuz için mide bulantınız olmayacaktır. Arayı kapatmak için önünüzde bir engel yok artık.

13. haftadan itibaren bel ölçünüz giderek büyüyeyecek ve giydiğiniz kıyafetler dar gelecek. Bol ve geniş elbiseler giyerek rahat olmanızı tavsiye ederiz.

Hamilelikte 13. hafta karında çatlaklar , şişkinlik , gaz birikmesi ve memelerdeki değişimler sizi az da olsa zorlayacaktır. Karnınız büyüdükçe çatlakların oluşma ihtimali fazla olduğu için doktorunuzun tavsiye edeceği kremi kullanmanızı tavsiye ederiz.

Hamilelikte 13. Hafta Şikayetleri: Çatlaklar , Şişkinlik ve Göğüslerdeki Değişimler !

Gebeliğin 13. haftası itibariyle vücudunuzda çatlaklar ve gerilme izleri artacaktır. Genellikle bayanlarda karında , kalçalarda , memelerde ve baldırlarda çatlak lar oluşur. Bundan sakınmak için yavaş yavaş kilo almanız gerekir. Fakat çoğunlukla kontrollü bir şekilde kilo alımı gerçekleştirilemez ve çatlaklarda kaçınılmaz olur. Çatlaklar için kullanacağınız krem i doktorunuzun bilgisi ve tavsiyesi üzerine almanızı tavsiye ediyoruz.

İlaç kullanımı dışında çatlakların engellenmesi için yapabileceğiniz birkaç şeyi saymak gerekirse ;

 • Bol su içmek,
 • Güneşten mümkün mertebe uzak durmak,
 • Yavaş ve kontrollü bir şekilde kilo almak,
 • Antioksidan yönünden zengin gıdalar yemek,
 • Egzersiz yapmak,
 • Yağı az , proteini yüksek gıdalar tüketmek,
 • Doktorunuzun tavsiye ettiği kremleri kullanmak.

 

2 Yorum

 1. sabriye demiş ki:

  Eğer doktorunuz iyiyse yani tecrübeli ise çocuğunuzun cinsiyetini 13. hafta da öğrenebilirsiniz. Hatta 12. haftasında öğrenenleri bile duydum.

  17 Haziran 2018
  Yanıtla
 2. sevda demiş ki:

  Çatlaklar için muhakkak krem kullanın. Ayrıca çatlaklar oluşmadan önce kullanmaya başlayın ki faydasını göresiniz. Göbekte ve karın da ki çatlaklar çok kötü oluyor.

  28 Haziran 2018
  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir