Hamilelikte 14. Hafta

Hamilelikte 14. Hafta Anne de Meydana Gelen Değişimler

Gözünüz aydın , Hamilelikte 14. hafta ile artık tam olarak 2. trimesterin içindesiniz. İlk ve son trimesterler anneleri biraz yorar fakat ikinci trimester tabiri caizse hamileliğin balayı gibidir. Bu dönemde kendinizi çok rahat hissedersiniz. Yorgunluk veya herhangi bir ağrı pek olmaz. İkinci trimester de en önemli sorunlarınızdan biri karın , baldır ve kalça da oluşabilecek çatlaklardır. Bunlar içinde doktorunuzun tavsiye edeceği merhemi düzenli olarak kullanmak en makul çözümdür.

Hamilelikte 14. hafta ilk dönem semptomları yavaş yavaş varlığını kaybedecek. Özellikle sizi bezdiren mide bulantısı bu dönemde sona ereceği için hayat kaliteniz de eskisine yaklaşacaktır. Büyüyen rahminiz leğen kemiğinizin üstüne doğru çıktığı için idrar torbanıza olan baskı azalacak ve birinci trimestere nazaran lavabo ihtiyacınız da azalacak; daha doğrusu normale dönecektir. Memeleriniz ise büyümeye daha doğrusu irileşmeye devam edecek çünkü süt bezleriniz bu dönemde de büyümeye devam etmektedir. Meme de ki hassaslık biraz azalacak.

Hamilelikte 14. Hafta Bebekte Meydana Gelen Değişimler

Hamilelikte 14. hafta ya kadar genel olarak bebekler neredeyse aynı oran ve hızda büyürler. Fakat 14. hafta dan itibaren her bebek , annenin bünyesi , beslenmesi , çevresel ve genetik etkiler vb şartlara bağlı olarak kendine özel bir gelişme gösterir. Bununla beraber büyüme aşamaları ise tabii ki her bebekte aynı olur. Genel olarak Hamilelikte 14. hafta bebeğinizin baş bölgesinden poposuna kadar olan uzunluğu ortalama 9 cm dir. Ağırlığı ise 25 gr civarında olur.

Eğer bu haftaya kadar bebeğinizin cinsiyetini öğrenemediyseniz bu haftadan itibaren kesin öğrenirsiniz. Çünkü kız bebeklerin yumurtalıkları pelvise doğru hareket eder. Eğer bebeğiniz erkek ise prostat bezi oluşur. Doğal olarak doktorunuzun bebeğinizin cinsiyetini saptaması bu hafta itibariyle çok kolay olacaktır.

Son olarak bu hafta itibariyle bebeğinizin damağının gelişimini tamamlayacağını ve tiroid bezlerinin ise çalışmaya başlayarak hormon üreteceğini belirtelim ve yazımıza son verelim.

Tek Yorum

  1. sevda demiş ki:

    Güzel bir yazı olmuş , elinize sağlık.

    28 Haziran 2018
    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir