Hamilelikte 15. Hafta

Hamilelikte 15. hafta 4. ayın ortasına tekabül eder.  15 haftalık gebelik 2.trimester içinde olduğunuzu gösterir ve bu dönem boyunca rahat bir süreç geçireceğinizi daha önce de belirtmiştir. Erken dönem belirtileriniz yavaş yavaş sona eriyor ve vücudunuz hamileliğe ayak uydurur vaziyete geliyor.

Hamilelikte 15. Hafta da Bebek Gelişimi

15 haftalık bebekler genelde 9 ila 10 cm arasında olurlar. Tabii bu uzunluk bebeğinizin başından poposuna kadar olan uzunluktur. Ayaklar henüz tam gelişmediği için uzunluk ölçütünde popo baz alınıyor. Kilo olarak da tabi kilo diyince hemen bebeğim kaç kilo diye düşünmeyin henüz gram la ölçüyoruz. Tabii kilo kilo takip edeceğiniz günlerde gelecek ve çokda uzak değil. Bu arada bebeğinizin ağırlığını yazmayı unuttum 🙂 Yaklaşık olarak bu hafta 50 gram ağırlığına erişmiş olmalı.

Bebeğinizin kulakları ve gözleri artık daha fazla bir insan göz ve kulağına benziyor. Gebelikte 15. hafta bebeğinizin kaşları ve muhtelif bölgelerde kılları yavaş yavaş çıkmaya başlar.

On beşinci haftasında bebeğiniz nefes almayı , yutma ve emme işlevlerini öğreniyor. Doğumdan sonrasına hazırlıklar son sürat devam ediyor. Sizde hazırlık yapıyorsunuz değil mi 🙂

Bebeğinizin iskelet sistemi , kemik , kemik ilikleri ve kasları gelişimine devam ediyor. Bu hafta itibariyle bebeğiniz ellerini sıkarak yumruk yapabilecek vaziyete gelecek.

15 Haftalık Bebeğin Hareketleri Hissedilir Mi ?

15. hafta da da anneler genellikle bir şey hissetmez fakat şundan emin olabilirsin ki bebeğin rahminde bol bol hareket ediyor , tekmeler atıp , kollarını hareket ettiriyor.

Hamileliğin 15. Haftasında Annede Meydana Gelen Değişimler

Gebeliğinizin 15. haftasında karnınız kıyafetleriniz geniş olsa da farkedilecek kadar büyümüştür. Sen hamile olduğunu söylemesen de bunu anlamamak için kör olmak gerekir 🙂

Memelerindeki süt bezlerin hala gelişmeye ve büyümeye devam ettiği için göğüslerini dolgun ve iri olarak hissetmen normaldir. Zaten şimdiye kadar bu hisse alışmış olmalısın. Vücudun ve bebeğinin vücudu sürekli östorojen ve progesteron hormonları ürettiği için meme uçlarınızdan ufak akıntı geldiğini görürseniz paniklemeyin. Bazı bayanlarda görülen bir durumdur. Konuyla ilgili doktorunuzla konuşup aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz.

Erken dönem belirtileri ve diğer belirtileri Hamilelikte 15. hafta da görme ihtimaliniz vardır. Sürekli tekrar ettiğimiz gibi gebelik süreci anneden anneye değişir. Bazısında görülen durum bir başkasında görülmeyebilir. Bu belirtileri madde madde saymak gerekirse ;

 • Halsizlik ,
 • Hazımsızlık ve mide yanması ,
 • İştah açılması (Evet açılması :)) ,
 • Bacaklarda varis oluşumu ,
 • Hemoroid ,
 • Vajinal akıntıda kısmi artış ,
 • Baş ağrısı ve dönmesi ,
 • Göğüslerde sürekli büyüme hissi ,
 • Tabii ki olmazsa olmaz olan mide bulantısı.

 

Tek Yorum

 1. sevda demiş ki:

  Göğüsler den nasıl süt oluşuyor hala anlamış değilim. ALLAH ın hikmeti işte.

  28 Haziran 2018
  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir