Hamilelikte 16. Hafta

16 Haftalık Hamilelikte Bebek Gelişimi Nasıl Olur ?

Hamilelikte 16. Hafta bebeğiniz 10-13 cm arasında ve 80-150 gram gibi geniş bir aralıkta kiloya sahip olacaktır.

Bebeğinizin kafasında ince bir tüy tabakası oluşacak bu hafta. Bu tüy tabakasına lanuga denilmektedir.

Tuhaf gelebilir fakat bacaklar henüz hızlı gelişime başlamadığı için Hamilelikte 16. hafta bebeğinizin kolları bacaklarından daha uzundur.

Yine 16. hafta içerisinde bebeğinizin el tırnakları oluşmaya başlar. Tabii tırnak dediysek yetişkin insanlardaki gibi katı bir tırnak değilde tabiri yerindeyse su gibi yani çok hassas ve yumuşak olurlar.

Bebeğiniz büyüdükçe dokunma duygusu da gelişmektedir. Bu haftadan sonra göbeğinize dokunduğunuzda o da bunu hissedecek ve hareket edecektir.

Bebeğiniz eğer erkek ise testisleri şimdiye kadar karınlarında idi fakat bu haftadan itibaren gelişimini tamamlayan testis ler aşağıya doğru iner ve testis torbalarına yerleşirler.

Hamilelikte 16. Hafta Bebeğin Hareket Etmesi

Bu hafta kontrole gittiğinizde ultrason da bebeğinizi hareketlerini rahatlıkla görebilirsiniz. Uzun süredir rahminizde hareket eden bebeğinizin hareketlerini hissedemiyordunuz. Fakat Hamilelikte 16. hafta bebeğinizin hareketlerini ilk hissedeceğiniz zaman dilimidir.

Annelerin birçoğu bebeğinin rahimde hareket ettiğinde ki hissi bir kelebeğin içinde kanat çırpması gibi diyerek tanımlar.

Daha önce de defalarca söylediğim gibi hamilelik süreci her anne adayında aynı şekilde gelişmez. Bazı anneler 16. haftasında bebeğinin hareket ettiğini hissedemezler. Fakat fetal hareketliliğin olduğu daha doğrusu başladığı dönem Hamilelikte 16. hafta ve 20. hafta arasında başlar. Yani 16. hafta hareketleri hissemedezseniz de Hamilelikte 20. hafta ya kadar vaktiniz var.

Bebeğinizin Cinsiyetini Öğrendiniz mi ?

Doktorunuzun tecrübesine göre bu hafta ultrason sonucunda doktorunuz bebeğinizin cinsiyetini büyük bir doğruluk oranıyla size bildirecektir.

Gebelikte 16. Hafta Annede Meydana Gelen Değişiklikler

Bebeğiniz büyüdükçe plasenta ve onunla beraber rahminizde büyüyor. 10 haftalık gebe iken rahminiz ortalama 140 gram ağırlığında idi. Fakat Hamilelikte 16. hafta rahminiz neredeyse 250 gram ağırlığına ulaşmış olmalı. Rahminizdeki bu büyüme doğal olarak karnınızın çıkmasına sebep oluyor.

Bebeğinizin etrafında bir sıvı katmanı vardır. Bu sıvının adı amniyotik sıvıdır. Bebeğiniz büyüdükçe bu sıvı miktarı da artar. Ve bu hafta amniyotik sıvı miktarı 250 ml civarında olmalı.

Hamilelikte 16. hafta kasık ağrıları yaşama olasılığınız vardır. Rahim büyüdükçe etrafındaki doku ve kaslar buna ayak uydurmak için esnerler.

Tek Yorum

  1. sevda demiş ki:

    Bu hafta bebeklerin hareket etmeye başladığı hafta sanırım.

    28 Haziran 2018
    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir