Hamilelikte 17. Hafta

Hamilelikte 17. hafta 4. ayın sonuna denk gelir. Her 13 hafta bir trimester eder diye hesaplamıştık. Yani ilk 13 hafta 1. trimester , 14-26 arası haftalar 2. trimester ve sonrası 3. trimester dir.

17 Haftalık Gebelik Bebek Gelişimi

Gebeliğinizin On yedinci haftasında bebeğinizin başından poposuna kadar olan uzunluğu 11-13 cm arasındadır. Yine 17. haftasında bebeğinizin ağırlığı 100-150 gram aralığında olmalı. Daha anlaşılır olması için örnek vermek gerekirse ;  Hamilelikte 17. hafta bebeğiniz elinizin açılmış hali kadar olacaktır.

Bu hafta bebeğinizin vücudunda yağ oluşmaya başlıyor. Vücut ısısını sağlamak için yağ olmazsa olmazdır. 3.5 Kilo doğan bir bebeğin yaklaşık yağ miktarı 2.4 kilo dur.

Bebeğiniz doğum sonrasına hazırlıklara devam ediyor. Bu hafta da emme ve yutma yeteneklerini geliştirmeye devam edecek.

Bebeğinizin beyni motor işlevleri yerine getirebilecek kadar gelişti. Tabii hala gelişimine devam ediyor. Artık bebeğinizin kalp atışları düzensiz olmayacak ve bebeğinizin beyni tarafından kontrol edilecek. Ortalama kalp atış hızı 140-150 arasındadır.

17 Haftalık Bebek Hareketleri

Önceki konumuzda 16-20 haftalar arası bebeğinizin hareketlerini hissetmeye başlayacağınız zaman dilimidir demiştik. Eğer bu hafta bebeğinizin hareketlerini hissetmiyorsanız veya nadiren hissediyorsanız paniklemenize gerek yoktur.

Bebeğiniz bazen sert hareket ettiğinde bu hareketi hafiften hissedebilirsiniz. Tabii her zaman sert hareket etmeyeceği için uzun süre hareket hissetmezseniz aklınızdan kötü şeyler geçirmeyin. Tabii ki şüphelenmenizi gerektiren sebepler varsa hemen doktorunuza başvurun.

17 Haftalık Hamilelikte Cinsiyet Belli Olur Mu ?

Bebeğinizin üreme organları cinsiyetinin tespit edilmesini çok kolaylaştıracak kadar gelişti. Doktorunuzun tecrübesi , ultrason cihazının kalitesi ve bebeğinizin rahimde ki duruşu gibi etkenlere bağlı olmakla beraber birçok anne bu hafta da bebeğinin cinsiyetini öğrenmiş olur.

17 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

Hamilelikte 17. hafta karnınız artık ciddi mana da belirgindir. Göbek deliğinizin altında yer alan rahim büyüklüğünüz ise 5 cm civarındadır.

Bu haftadan sonra eşinize her sarıldığınızda bir önceki sarılmaya göre aranın açıldığını farkedeceksiniz. Tabii ki bunun sebebi büyüyen karnınız 🙂

Hatta bununla ilgili küçük bir albüm dahi oluşturabilirsiniz. Her hafta eşinizle birbirinize sarılarak fotoğraf çektirin. Doğumdan sonra ise aynı yerde aranızda bebeğinizle fotoğraf çektirerek güzel bir albüm hazırlayabilirsiniz.

Karnınız iyice büyüdüğü için ve büyümeye devam edeceği için henüz geniş elbise giymiyorsanız artık geniş elbiseler giymeye başlasanız iyi olur. Dar elbiseler karın ve kasıklarınıza baskı oluşturacağı için istenmeyen bir durumdur.

Kişiden kişiye değişmekle beraber hamileliğinin 17. haftasında 2 ile 4 kilo arası bir kilo almış olmalısınız.

Rahimdeki Değişiklikler

Rahim aslında yuvarlak değil oval şekildedir. Bebeğiniz genişliğine değil de uzunluğuna daha fazla büyüdüğü için doğal olarak rahim de genişlikten daha ziyade uzunluk olarak büyür. Bu da rahime oval bir şekil kazandırır. Rahminiz bu hafta itibariyle pelvisi dolduracağı için artık karna doğru büyümeye başlayacak. Ve karnınızın büyümesi de daha fazla artacak.

Rahminiz karaciğerinize kadar dayanır. Sabit değildir fakat harekette etmez. Rahminizi en fazla ayakta dururken hissedersiniz. Çünkü ayakta dururken rahminiz ön karın duvarınıza değer. Sırt üstü uzandığınızda ise rahminiz belkemiğinize kadar dayanır.

Yuvarlak Bağ Ağrısı

Yuvarlak bağ denilen şey rahminizin üstünde sağ ve solunda bulunan pelvise bitişik olan bağlardır. Gebeliğiniz boyunca bebeğiniz büyüdükçe ve bağlar gerilir. Gerildikçe uzar ve incelir.

İşte bu gerilmeler sırasında bağlar dan dolayı ağrı hissedebilirsiniz. Bu ağrının bebeğiniz veya çocuğunuz açısından zararı yoktur. Bebeğinizin büyümesine bağlı olarak yaşayacağınız ağrılardan biridir.  Rahmin iki yanında da bulunan bağlardan sol veya sağdaki tek başına ağrıyabilir. Veya her ikiside ağrıyabilir.

Eğer yaşadığınız ağrı şiddetliyse veya başka belirtilerle beraber ağrı çekiyorsanız mutlaka doktorunuza danışın. Vajinal kanama , vajinal sıvı kaybı veya şiddetli ağrılar ciddi belirtiler arasındadır.

Artan Vajinal Akıntı

Gebelikte vajinal akıntıların artması doğaldır. Genellikle açık sarı veya beyaz akıntı yaşanır. Bu durum bir enfeksiyon değildir , ped kullanarak bu sorunu aşabilirsiniz.

Kilotlu çorap veya naylon iç çamaşırı giymektense pamuklu ve hava dolaşımını  sağlayan iç çamaşırı giymenizi tavsiye ederiz.

Eğer vajianl akıntınız srı veya yeşilse ve kötü kokulu ise enfeksiyon kapmış olma ihtimaliniz yüksektir ve mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

Doktorların çoğu vajina içinin yıkanmaması konusunda hemfikirdir. Bu sadece hamilelik sürecinde değil normal zaman içinde geçerlidir. Bundan dolayı duş alırken özellikle telefon dediğimiz (adı aklıma gelmediği için öyle yazdım :)) püskürtmeli duşlarda dikkatli olmalısınız.

2 Yorum

 1. Hale demiş ki:

  Güzel bir yazı olmuş , teşekkürler admin

  26 Haziran 2018
  Yanıtla
 2. sevda demiş ki:

  Doktorunuz tecrübeli ise biraz da şansınız varsa bu hafta bebeğinizin cinsiyetini öğrenebilirsiniz.

  28 Haziran 2018
  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir