Hamilelikte 19. Hafta

19 Haftalık Gebelikte Bebek Gelişimi

Hamilelikte 19. hafta bebeğinizin başından poposuna kadar olan uzunluğu 13-15 cm aralığında olacaktır. Kilosu ise 200 ile 225 gr arasında olması beklenir. Bebeğiniz doğana kadar şuanda olduğu kilosunun onbeş katı kadar kilolu olacak.

Bebeğiniz bu haftadan sonra Vernisk denilen bir yağlı madde ile kaplanacak. Bu madde bebeğinizin cildini amniyotik sıvıdan korur. Vernisk bebeğin cildinin buruşması ve çatlamasını önler. Doğumdan önce bu madde kaybolur ve ondan dolayı bebeğiniz doğduğunda vernisk maddesini görmezsiniz. Bazen erken doğan çocuklarda bu madde görülebilir.

Bebeğiniz bu haftadan itibaren idrarını yapabiliyor olacak. Şimdi hemen aaa yaptığı idrarı içiyor mu diyorsanız cevabımız EVET. Tabi hemen endişelenmeyin. Bebeğiniz tam steril bir ortamda olduğu için idrarı da steril ve bu idrarı içmesi onun için hiçbir sorun teşkil etmiyor. Bebeğiniz idrarını yaptığında amniyotik sıvıya karışır ve onu tekrar içip tekrar idrar olarak çıkarır. Bu iğrenç bir durum gibi gelebilir fakat bebek gelişiminin doğal süreci böyle.

Her ne kadar siz bebeğinizin sesini duyamıyor olsanız da bebeğiniz artık iyice büyüdü ve dışardan gelen sesleri duyabiliyor. Annenin konuşması başkasının konuşmasından daha iyi duyulur bebek tarafından. Bu haftadan itibaren bebeğinize şarkılar dinletebilir ve onunla konuşabilirsiniz.

Hamilelikte 19. hafta Bebeğinizin kasları ile beyni arasında iletişimi sağlayan nöronları oluşmaya devam ediyor. Bundan dolayı bazen bilinçsizçe hareketler ve bazen de bilinçli olarak kas hareketlerinde bulunabilir. Anneler büyük bölümü bu hafta bebeğinin hareketlerini hissedebiliyor olurlar. Eğer siz hissedemiyorsanız daha önce dediklerimizi hatırlayın. (Her annenin gebelik süreci kendine özgüdür ve diğer annelerinkinden farklı olabilir.) 22. haftaya kadar bebeğinizin hareketlerini hissedebilmek için süreniz var 🙂

Gebelikte 19. Hafta Annede Meydana Gelen Değişiklikler

Karnınız artık hamile olduğunuzu kimseden saklayamayacak kadar büyüdü. Geniş elbiseler giymeye özen gösterin. Gebelikte 19. hafta anneler 4 ile 7 kilo arasında kilo almış olurlar. Tabii bebeğiniz 225 gr kalan kilolar size ait 🙂

Göğüslerinizin irileştiğini hissetmeniz normaldir, memeleriniz doğum sonrası süt verebilmek için günden güne gelişim gösteriyor.

Tek Yorum

  1. sevda demiş ki:

    Hımm demek erken doğan çocukların derisi şu vernisk denilen şey oluşmadığı için buruşuk duruyor.

    28 Haziran 2018
    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir