Hamilelikte 2. Hafta

Hamilelikte 2. Hafta neler olur. Çocuk oluşmaya başlamış mıdır yoksa henüz ete kemiğe bürünmemiş belirsiz halde midir ? Merak ettiğin detaylar aşağıda.

Gebeliğin ilk 2 haftasında henüz bir bebek yoktur ortalıkta. Fakat vücut döllenmiş yumurtanın gelişine hazırlık yapar ve rahim iç çeperi kalınlaşmaya başlar. Rahim yumuşak bir yatak haline gelir, bebeğinizin rahat bir gelişim göstermesi için.

Aslında hamileliğin ilk tarihini  tespit etmek çok çok zordur. Çünkü spermin yumurta ile karşılaşması takip edilen bir olay değilse muhtemelen gözlemlenemez. Tespit edilmesi kolay olan ise son adet tarihinin kısaca SAT  ilk günüdür.  Doktorlar genellikte bu tarihi gebeliğin standart başlangıç tarihi olarak varsayarlar.

Gebelik Haftası Hesaplama

Gebeliğin haftası hesaplanırken ilk 2 hafta sayılmaz. Aslında 2. haftaya kadar vücut hamilelik için hazırlandığından bu süre hazırlık safhası olarak görülür ve teknik olarak hamile sayılmazsınız.

İlk defa gebe kalanlar için biraz tuhaf gelebilir fakat uzmanlara göre hamileliğin ilk haftası gebe kalmadan önceki son adet dönenminin ilk günüdür. Biraz karışık oldu sanki 🙂 Kısaca son adet gördüğünüz günden itibaren 40 hafta sayılır.

Bununla beraber yukarıda da bahsettiğimiz gibi tıbbi olarak gebelik genelde son adet tarihinden 2 hafta sonra başlar. Çünkü 2 hafta vücut gebelik için hazırlık yapar.

Zaman Tanımlamaları

Gebelik Haftası: Gebe kalınmasından 2 hafta önce gerçekleşen, son adet döneminin SAT ilk günü başlar. Doktorlar genelde SAT ilk gününü gebelik başlangıcı olarak hesaplar.

Yumurtalama Haftası: Döllenme haftası da denilir. Gebe kaldığınız günden itibaren başlar. Ortalama olarak 38 haftadır.

Trimester: Gebeliğin üçer aylık periyodlarına trimester denir. Detayları için Gebelikte ilk hafta konumuza bakabilirsiniz.

Takvim Ayı: Bir gebelik ortalama 10 ay sürer. (Her ay 28 gün olarak hesaplanır.)

Gebeliğin İlk Hafta Belirtileri

Gebeliğin birçok belirtisi olmakla beraber ilk dönem belirtileri genelde şunlardır ;

 • Adet döneminde gecikme ,
 • Halsizlik, yorgunluk, uyku hali ,
 • Sık sık idrara çıkma ,
 • Mide bulantısı veya kusma,
 • Yiyeceklerden tiksinme veya aşerme ,
 • Kokulara karşı aşırı duyarlılık,
 • Göğüslerde aşırı hassasiyet ve gözlenen değişimler

Bu belirtiler arasında hangilerini göreceğiniz kişiden kişiye değişir fakat en belirgin olan adet döneminde olan gecikmedir.

Doktora Ne Zaman Gitmeliyim ?

Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz andan itibaren bir uzman doktora görünmelisiniz.

Eğer çok titiz biriyseniz hamile olduğunuzdan şüphelendiğiniz zaman da gebelik testi için doktora başvurabilirsiniz. Sonuçta gebeliğin en kesin test yöntemi kan ile yapılan testtir.

Gebe olduğunuzdan şüpheleniyorsanız kullandığınız ilaçları derhal durdurarak bir hekime başvurmanızda fayda vardır.

2 Yorum

 1. Hale demiş ki:

  Adette gecikme oldu mu hemen eczane den bir test kiti alıp test yapabilirsiniz.

  11 Haziran 2018
  Yanıtla
 2. sevda demiş ki:

  2. Hafta adette gecikmeye sebep olmaz zaten. Muhtemelen hamile olduğunuzdan haberinizin olmadığı bir haftadır gebelikte ikinci hafta

  27 Haziran 2018
  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir