Hamilelikte 20. hafta

Hamilelikte 20. hafta 5. ay ın içinde oluyorsunuz. Hamileliğin tamamını 3 trimestere bölmüştük. İlk 3 ay birinci trimester , son 3 ay 3. trimester ve ortası 2. trimester. İşte siz tam olarak ikinci trimester de siniz.

Bu dönemde erken dönem semptomları azaldığı için ve henüz fazla kilo almadığınız için gebelik sizin açınızdan çok rahat geçecektir.

20 Haftalık Gebelikte Bebek Gelişimi

Bebeğiniz Hamileliğin yirminci haftasında 14-16 cm arasında (Başından poposuna kadar) uzunluğa ve ortalama 260 gr civarında ağırlığa sahiptir.

Bebeğinizin Cinsiyeti

Bebeğiniz üreme organını kapatacak şekilde durmuyorsa bu hafta rahatlıkla bebeğinizin cinsiyetini öğrenebilirsiniz. Bununla beraber eğer bebeğiniz kız ise bu hafta rahmi gelişimini tamamlıyor ve vajina kanalı gelişmeye başlıyor. Eğer bebeğiniz erkek ise testisleri aşağı inişini tamamlayarak testis kılıfına yerleşiyor.

Cildi, Saçı ve Tırnakları Ne Durumda ?

Gebeliğin yirminci haftasında bebeğinizin cildi kalınlaşmaya başlar. Cilt 3 katman halinde oluşur. Üst deri , Cildin 90% i oluşturan ora katman deri ve yağdan oluşan alt deri dir.

Bebeğinizin  saç ve tırnaklarını gelişimine devam ediyor. Kaşları ve saçları ince bir şekilde yerini alıyor.

20 Haftalık Gebelikte Bebek Hareketleri

Bebeğiniz uzun süredir rahminizde hareket ediyor. Şimdiye kadar bu hareketleri hissetmiş olabilirsiniz. Eğer bu haftaya kadar bebeğinizin hareketlerini hissetmediyseniz en geç 2 haftaya kadar bebeğinizin güçlenmiş olan tekme ve yumruklarını hissedeceğinizden emin olun. Bebeğinizin hareketlerini ne zaman hissettiyseniz tarihini not ederek bir sonraki kontrol de doktorunuza bildirebilirsiniz.

20 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

Gebelik sürecin hızla ilerlemeye devam ediyor. Hamilelik duygusuna alışmış olmalısın. Ruhsal durumunuz ilk dönemlerdeki gibi sallantılı olmasa da hala dalgınlık yaşayabilirsiniz.

Rahmimde Neler Oluyor ?

Hamileliğin yirminci haftasında örneğin rahminiz 20 cm civarında ise 1 hafta sonra 21 cm civarında olur. Haftalık 1 cm civarında bir büyüme meydana gelir. Eğer bir sonraki hafta rahim genişliği 28 cm civarında ise ikiz bebek olma ihtimalini doktorunuz tekrar değerlendirebilir. Bununla beraber Eğer rahim genişliğiniz 15-16 cm civarında ise tekrar bir iti ultrasondan geçmek gerekebilir. Rahim iç gerginliği ve hamilelik hesaplama da hata olup olmadığı tekrar gözden geçirilir.

Verilen rahim genişliği ölçüleri anlaşılır olması için verilmiştir. Hep dediğimiz gibi hamilelik süreçleri her kadında aynı şekilde ilerlemez ve gelişmez. Kişiden kişiye bu süreçler ve sayılar değişebilir. Hatta aynı kadının farklı gebeliklerinde bile rahim genişliği farklı olabilir. Bundan dolayı doktorunuzun tavsiyeleri doğrultusunda gelişimi kontrol etmek yerinde olur.

20 Haftalık Gebelikte Kaç Kilo Alınmalı ?

Yirminci hafta da toplam olarak 4.5 kg civarı kilo almanız normaldir. Ortalama hafta da yarım kilo aldığınızı öngörürsek ayda 2 kilo civarı kilo artışı yaşarsınız.  Trimesterlerin hangi döneminde ne kadar kilo almanız gerektiğinizi merak ediyorsanız şöyle kısa bir tablo yazalım ;

 1. Trimester (0-3 ay lık gebelik) => 1-3 kilo arası ,
 2. Trimester (3-6 ay lık gebelik) =>  4-5 kilo alımı ,
 3. Trimester (6-9 ay lık gebelik) => 5-6 kilo almış olmalısınız.

Hamilelik sürecinde yavaş ve düzenli olarak kilo alımı en sağlıklı olanıdır. Ani kilo alımı vücuttaki ağrıların ve çatlakların da şiddetli olmasına sebep olabilir. Gebeliğin başından doğuma kadar 11 ile 14 kilo arasında bir değişim yaşamanız normaldir.

Kalp ve Dolaşım Sistemimde İşler Nasıl ?

Bebeğiniz büyüdükçe besin ihtiyacı da artmaktadır. Bu besin ihtiyacının karşılanabilmesi için vücudunuz kan üretmeye devam ediyor. Kan fazlalığından dolayı tansiyonunuz bu ay ve önümüzdeki ay da normalin de altında olacaktır.

Muhtemelen sağlık ocağında ilgili hekiminiz demir takviyesi için ilaç vermiştir size. Vücudunuz yeterince demir alınca kandaki alyuvar üretimi de artacaktır. Eğer yeterince demir alamazsınız ve doğal olarak alyuvar üretimi yeterli olmayacaktır. Bu ise anemi yani kansızlık olarak ortaya çıkar. Demir eksikliği  genellikte Hamilelikte 20. hafta ve sonrasında görülür.  Şunu da unutmamak lazım ; Demir eksikliği yorgunluk hissine sebep olur ve sizi hastalıklara karşı hassas yapar.

 

2 Yorum

 1. sevda demiş ki:

  Sağlık ocağında ebe ler gebeliğinizi kontrol ederken Demir ilacını ücretsiz bir şekilde veriyor zaten. Ayrıca anemi varsa yine sağlık ocağında test yaptırıp ilaç yazdırabilirsiniz.

  28 Haziran 2018
  Yanıtla
 2. helin demiş ki:

  5 aylıkken saçları çıkmaya başlıyormuş , ben bebek doğmadan 1 2 ay önce çıkıyor sanıyordum. 4 ayda saçı baya uzun olmaz mı ?

  2 Temmuz 2018
  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir