Hamilelikte 21. Hafta

Hamilelikte 21. hafta , gebeliğinizin 5. ayında olduğunuz dönem içidir.  Hamilelik genel olarak 9 ay ve 10 gün olarak hesaplanır. Her ayın 30 gün çektiği varsayılır ve toplamda 280 günlük bir süreçtir hamilelik. Hafta olarak da 40 hafta eder.  Bu hafta gebeliğin yarısını tamamladınız ve ikinci yarısındasınız.

21 Haftalık Gebelik ve Bebek Gelişimi

Bebeğiniz gebeliğin 21. haftasında ortalama 300 gram ağırlığındadır. Baş bölgesinden poposuna kadar olan uzunluğu ise 18 cm civarında olması beklenir. 18 cm büyük bir muz kadardır diye gözünüzde canlandırabilirsiniz. Tabi verilen kilo ve boy ortalamalar göz önüne alınarak yazılıyor. Bunlardan daha fazla veya az da olabilir bebeğinizin ölçüleri.

Bebeğinizin tat alma duyusu  geliştiği için bu haftadan itibaren siz neler yerseniz bebeğiniz de onların tadını alacak ve bu tatlara alıştığı için doğduktan sonra da bu yiyecekleri severek yiyecektir. Yediğiniz yiyeceklere bağlı olarak rahim içindeki amniyotik sıvı o tada bürünecek ve sürekli o sıvıyı tüketen bebeğinizde bu tada göre damak zevkine sahip olacaktır.

Daha önceki konularda bebeğinizin ultrason görüntüsünde baş bölgesinin büyük , kol ve bacakların ise görece olarak küçük olduğunu hatırlıyorsunuzdur. Bu haftadan itibaren bebeğinizin kol ve bacakları olması gereken büyüklük oranına yaklaşıyor. Beyin ise vücuttaki kaslar bu haftada gelişimine devam ediyor ve nöronlar bağlanmaya devam ediyor.

Bebeğinizde henüz kemik oluşumu olmamıştı. Onun yerine kıkırdak bir yapıya sahipti. Bu haftadan itibaren bu kıkırdak yapılarda kemiğe dönüşmeye başlıyor. Beyin ile kaslar arasındaki bağ arttığı, bebeğinizin kemikleri de oluşmaya başladığı için artık daha kontrollü hareket edecek ve ani seğirme veya kasılmalardan kurtulmuş olacaksınız.

21 Haftalık Gebelikte Bebek Hareketleri

Bebeğinizin hareketlerini henüz hissetmediyseniz bu hafta veya sonraki hafta hissetmeniz gerekir. Hamilelikte ortalama olarak 16. hafta ile 22. hafta arasında anneler bebeklerinin hareketlerini hissetmeye başlarlar.

Eğer bebeğinizin hareketlerini bazen hissedip bazende neredeyse bir gün boyunca hissetmiyorsanız paniklemenize gerek yok. Çünkü bu dönemlerde yaşanan durumlardır. Tabi eğer başkaca belirtiler de varsa mutlaka doktorunuzla iletişime geçiniz !

21 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

Hamilelikte 21. hafta ve sonrasında bacaklarda ve bileklerde şişme olabilir. Gün içinde çok fazla ayakta duruyorsanız , uzanarak dinlenmeniz şişliğin azalmasında işe yarayabilir.

Tabi gebeliğin 21. haftasında vücudunuzda ödemlerde oluşabilir. Bunun için bolca su tüketmenizde fayda var.  Maydonuz suyu içmekte ödem söktürücü olarak doğal bir çözümdür fakat hamilelik sürecinde abortif yiyeceklerden biri olan maydanoz tüketimi doktorunuzun tavsiye dışında kullanılmamalıdır.

Bu hafta muayene ye giderseniz rahim genişliğiniz yaklaşık 21 cm civarında ölçülebilir. Gün geçtikçe bebeğiniz büyüyor ve ona paralel olarak ta rahminiz büyüyor. Bunların sonucunda karnınız artık eski elbiselerinize sığmayacaktır. Bebeğiniz için hazırlık yaparken , kendinizi de unutmayın ; bol ve rahat elbiseler tedarik etmeye bakın.

Tek Yorum

  1. sevda demiş ki:

    Zaten bebekler annelerin karnında o amniyotik sıvıyı içe içe damak tadı oluşuyor. Ondan dolayı her çocuk annesinin yaptığı yemekleri çok sever , çünkü elinin tadı yemeğe geçer ve beynimiz o eski güzel günleri hatırlar 😉

    28 Haziran 2018
    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir