Hamilelikte 22. Hafta

Hamilelikte 22. hafta gebeliğinizin 5. ayının sonuna tekabül ediyor. Bu hafta gebeliğin beşinci haftası bitiyor ve altıncı haftasına giriyorsunuz. Bu aynı zamanda 2. trimesterin son ayına girdiğiniz anlamına geliyor.

22 Haftalık Gebelikte Bebek Gelişimi

Bu hafta bebeğiniz 350 – 400 gram arası ağırlığa ulaşmış olsa gerek. Bebeğinizin baş bölgesinden poposuna kadar olan uzunluğu ise 19 cm civarında olmalı.

Artık bebeğiniz ceninden daha çok bir insana benziyor. İşitme , görme , dokunma ve tat alma duyuları doğum sonrasına hazırlık için son sürat gelişimine devam ediyor. Rahminizde olmasına rağmen bebeğiniz kendi vücuduna dokunarak dokunma duyusunu , amniyotik sıvıya geçen yediğiniz yemeklerin tadı vasıtasıyla tat alma duyusunu keşifler yaparak geliştiriyor.

Bu hafta da bebeğinizin üreme organları ve sistemleri gelişmeye devam eder.

22 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

Bazı annelerin karnı bu hafta çok büyük olurken bazı annelerde ise öyle fazla bir büyüklük olmaz. Hep dediğimiz gibi hamilelik süreci kişiden kişiye farklılıklar gösterir.

Gebeliğin 22. haftasında karnınız büyük olmasına rağmen hareketlerinizi kısıtlayacak kadar değildir. Çok rahatça olmasa da eğilebiliyor ve oturabiliyorsunuz.

Şimdiye kadar vücudunuzdaki progesteron hormonu daha baskın iken bu hafta östrojen hormonu da ona yetişir ve dengelenirler.

Erken dönem şikayetlerinizin neredeyse tamamı şimdiye kadar ortadan kalkmış olmalı. Hamileliğin başından şimdiye kadar 5 ila 6.5 kilo civarında bir kilo artışı yaşamış olmanız beklenir.

22 Haftalık Gebelikte Rahim Kasılması

Gebeliğin 22. haftasında rahminiz de sancı hissi yaşayabilirsiniz. Rahim de doğuma hazırlık olarak kas egzersizleri yaparak o güzel gün için güç topluyor.

22 Haftalık Gebelikte Halsizlik ve Kansızlık

Anemi hastalığı hamilelik döneminde yaygın olarak görülür. Kansızlık problemi , annede yorgunluk hissi ve baş dönmesine sebep olur. Eğer çok çabuk yoruluyor , sürekli uyuma ihtiyacı hissediyorsanız kan ve demir değerlerinize baktırın. Çünkü demir eksikliği ve kansızlık bebeğiniz gelişimini olumsuz etkiler.

22 Haftalık Gebelikte Grip veya İshal

Hamileliğinizin 22. haftasında ishal veya viral enfeksiyonlarından grip veya nezle olmanız mümkündür. Bu tür durumlarda doktorunuza danışmadan ilaç kullanmayın.

İshal olmanız durumunda ; bolca su , meyve suyu veya et suyu tüketmeye özen göstermelisiniz.

22 Haftalık Gebelikte Beslenme

Gebeliğiniz sürecinde grip , nezle veya ishal olursanız bolca sıvı tüketmeniz gerektiğini yazmıştık. Sıvı tüketmek için hasta olmanız şart değil ,  hamilelik boyunca bolca sıvı tüketmek hem gebeliğin verdiği ağrı ve ağırlığı azaltır hem de bebeğinizin gelişimi açısından faydalıdır.

Vücudunuzun sıvı ihtiyacını idrarınızın rengine bakara anlayabilirsiniz. Eğer idrarınız açık sarı veya berraksa yeterli miktarda sıvı tükettiğiniz anlamına gelir. Eğer idrarınız koyu sarı ise az sıvı tüketiyorsunuz ve sıvı tüketiminizi artırmanız gerektiği anlamına gelir.

Tek Yorum

  1. sevda demiş ki:

    İshal olursanız probiyotik ilaçlar ve muz yemeniz çok faydalı.

    28 Haziran 2018
    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir