Hamilelikte 23. Hafta

23 Haftalık Gebelik Kaç Aylıktır ?

Hamilelikte 23. hafta altıncı ayın başına denk gelir. Hala 2. trimester desiniz. Hamilelik sürecinde baya yol katettiniz, tebrikler…

23.Haftada Gebelik ve Bebek

Gebeliğin bu haftasında bebeğiniz yaklaşım 460 gram ağırlığındadır. Baş bölgesinden poposuna kadar olan uzunluk ise 20 cm civarında olmalı.

Bebeğinizin cildi , cilt içi yağlardan daha hızlı gelişir. Bebeğiniz tam bir insan görünümünde olsa da henüz cildi buruş buruş. Çünkü ; bebeğinizin cilt altı yağları çok az olduğu için cilt gergin bir şekilde duramıyor. Yakın zamanda bu yağlarda hızlı bir şekilde artmaya başlayacak.

Bebeğinizin vücudunda muhtelif yerlerde tüyler oluşmaya başlıyor. Yine gebeliğin 23. haftasında bebeğinizin ciğerleri gelişimine hız veriyor. Gelişen ciğerlerin solunum miktarını artırmasına ayak uydurmak için damarlar da ciğerler ile eş zamanlı olarak büyüyor. Bebeğiniz rahminizde solunum denemeleri yapıyor fakat bunlar sadece deneme. Çünkü hala oksijen ihtiyacını plasenta dan karşılıyor. Ciğerleri ilk solunumunu ise doğum da yapacak.

23 Haftalık Gebelikte Bebek Hareketleri

Hamilelikte 23. hafta henüz bebeğinizin hareketlerini hiç hissetmediyseniz , hemen doktorunuza başvurmanızı tavsiye ederiz. Anneler genel olarak hamilelikte 16. hafta ve hamilelikte 22. hafta arasında bebeklerinin hareketlerini hissetmeye başlarlar.

Bebeğinizin hareketleri şu ana kadar çok sık değildi. Bazen hareketleri hissediyor , bazen ise uzun süre hissedemiyordunuz. Fakat esas cümbürtü bundan sonra başlayacak. Çünkü bebekler hamileliğin 24 ve 28. haftaları arasında en aktif zamanlarını yaşarlar. Rahim içi geniş olduğu için bolca hareket ederler fakat bu hareketler kısa süreli ve düzensiz olurlar.

23 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

Rahminiz hamilelikte 23. hafta itibariyle göbek deliğinizin üstünde yaklaşık 3.5 – 4 cm dışardadır. Artık  yuvarlak bir hal almış olmalısınız. Bebeğiniz büyüdükçe  rahminiz ve doğal olarak sizin karnınızda büyüyor.

Hep dediğimiz gibi hamilelik süreci anneden anneye , hatta aynı kadında hamilelikten hamileliğe bile farklılıklar gösterebilir. Onun için çevrenizdeki diğer hamile bayanlar veya başkalarının tecrübelerini dikkate alıp endişeye kapılmaktansa doktorunuzu dinlemenizi tavsiye ederiz.

Hamileliğiniz boyunca en önemli konu düzenli ve sürekli olarak büyümedir. Çünkü bebeğiniz büyüdükçe rahminizde büyüyecektir. Büyüyen bebek ve rahim için amniyotik sıvı artacak ve ağırlığınız artmış olacak.

İşte O Malum Soru: 23 Hafta Gebelikte Kaç Kilo Alınmalı ?

Her gebeliğin gelişim süreci farklı olur. Doğal olarak her annenin alacağı kilo da farklı olur. Eğer kilonuz ile ilgili bir endişeniz varsa gebeliğinizi takip eden doktorunuza danışmanız daha sağlıklı olur. Doktorunuz zaten her muayene de kilonuzu kontrol ediyor olsa gerek.

Sonuç olarak hamilelikte 23. hafta itibariyle 5.5 ila 7 kg arasında bir kilo alımı yaşamanız normaldir. Uzmanlara göre hamileliği 11 ila 14 kg arasında bir kilo alımı ile tamamlamak sağlıklı olanıdır.

23 Haftalık Gebelikte Şeker Testi: 2.Trimesterın Sonunda Yapılır !

Eğer diyabet hastası değilseniz test sonuçlarınızda idrarınızda şeker çıkması sık rastlanan bir durumdur. Birçok doktor 2. trimesterin sonunda her hamile kadına şeker tarama testi yapar. Şeker testinin bebeğe zararı konusunda kanıtlanmış bir deney yoktur, şeker testi yapmak durumu siz ebeveynlere kalmış bir tercihtir.

Testten önceki gece (akşam yemeğinden sonra) aç kalmak gerekir. Sabah içinde şeker miktarı ölçülmüş olan bir sıvıyı içmeniz istenir. Gazoz a benzeyen birşeydir. Bu şekerli sıvı içildikten sonra belirli aralıklarla kan değerleriniz ölçülür ve vücudun şekere nasıl tepki verdiği gözlemlenir.

 

Tek Yorum

  1. sevda demiş ki:

    Şeker testinde vücuda ani ve yüksek bir şeker yüklendiği kişi çoğu kişi tavsiye etmiyor. Bende onun için yaptırmamıştım.

    28 Haziran 2018
    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir