Hamilelikte 24. Hafta

24 Hafta Gebelik Kaç Aylık Eder ?

Hamilelikte 24. hafta gebeliğin 6. ayındadır. Bildiğiniz üzere 1-3 aylık hamilelik 1. trimester , 4-6. aylar 2. trimester ve 7-9 . aylar ise 3. trimester dönemine denk gelir. Yani siz bu hafta hala 2. trimester de siniz.

Gebeliğin yirmi dördüncü haftasında hissettiğiniz hareketler yoğunlaşır. Bebeğiniz artık güçlendi ve hareketleri daha sert olacak. Hatta bazen bebeğinizin hıçkırıklarını bile hissedebilirsiniz.

Bu haftaların değerini bilin, çünkü ; bundan sonra kilo alımınız artacağı için bu kadar rahat hareket edemeyeceksiniz.

24 Haftalık Gebelik Bebek Gelişimi

Bebeğiniz bu hafta yarım kilonun üzerine çıkıyor. Hamileliğin 24. haftasında genelde bebekler 540 – 675 gram aralığında olurlar. Bebeğinizin başından poposuna kadar olan uzunluğu ise 20 cm in üzerinde olsa gerek.

Hamilelikte 23. hafta bebeğinizin vücudunda tüyler ve saçlarının çıkmaya başladığını söylemiştik. Artık bebeğinizin kirpik , kaç ve biraz da olsa saçı mevcut. Bebeğinizin gelişimi ve kilo alması doğuma yaklaştıkça daha fazla artar.

Bebeğiniz artık rahminizin içinde düz mü yoksa ters mi durduğunun farkındadır. Çünkü hamilelikte 24. hafta içinde bebeğinizin iç kulağı gelişimini tamamlar ve vücut dengesini kontrol edebiliyor.

Gebeliğin 24. haftasında meydana gelen erken doğumlarda bebeğin yaşama olasılığı 50% den fazladır. Gebelik süresinde ilerleme kaydedildikçe erken doğumda yaşama olasılığı da artar.

24 Haftalık Gebelikte Bebek Hareketleri

Gebeliğin 24. haftasında en çok sorulan sorulardan biri de “Bebeğim bir gün çok hareketli iken bazı günler ise hiç hareket etmiyor. Bu normal midir ?” Bebeğiniz henüz ufacık olsa da o da bir insan. Bazen kendini çok canlı hisseder ve sürekli hareket eder. Bazen ise durgun olur. Bu gayet normaldir. Tabii ki ekstra bir sıkıntı varsa hemen doktorunuza başvurmanız yerinde bir davranış olur.

Bebeğinizin hareketleri annenin hareket durumuna da bağlıdır. Şöyle ki ; Anneler çok hareket ediyorsa ve doğal olarak bebeğiniz rahim içinde sallandığı için daha sakin dururlar ve fazla hareket etmezler. Anne durgun ise bu defa bebek hareketlenir. Doğumdan sonra da bebeğinizi beşikte sallayınca durması ve uyuması ile aynı mantık.

Ayrıca kan şekerinizin yükselmesi de bebeğinizin hareketlerinin artmasına sebep olur. Mesela çikolata yediğiniz de bebeğinizin hareketleri de artar. Bununla beraber eğer gergin veya heyecanlı iseniz vücudunuz adrenalin salgılar ve bu durumda da bebeğinizin hareketleri artar.

Bebeğinizin hareketleri hamileliğin 24 – 28. haftaları arasında en yoğun olduğu zamanlardır. Buna rağmen hareketlerin düzensiz olmasında bir sıkıntı yoktur. Gebelikte 28. hafta ve sonrasında hareketleri takip ederek kontrol etmeniz yerinde bir davranış olur.

Bebeğiniz gün geçtikçe büyüyor ve büyüdükçe güçleniyor. Artık attığı tekme ve yaptığı hareketler canınızı acıtabilir. Hatta bazen kaburgalarınız çatlayacak gibi bile hissedebilirsiniz. Eğer sert tekmeler atarsa, bulunduğunuz pozisyonu değiştirerek bir ihtimal küçük adamın dikkatini dağıtabilir ve kendinizi kurtarabilirsiniz 🙂

24 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

Bu hafta rahminiz göbek deliğinizden 4 ila 5 cm üstünde olmalı.

24 Haftalık gebelikte kaç kilo alınmalı ? diye soruyorsanız hemen cevap verelim. Ortalama bir hamilelikte 6 ila 7 kg arasında kilo almış olmalısınız. Tabi hep dediğimiz gibi bunlar ortalamalar. Her hamilelik kendine özgüdür.

Hamilelikte döneminde hormonlarınızda değişimler olur. Buna müteakip duygusal değişimler hissetmeniz normaldir. Bu hormonal değişimler bazı annelerde burunlarının tıkanması veya kanamasına da sebep olabilir. Hormonal değişimler dolaşım sisteminin çalışmasına etki eder ve burundaki mukus zarlarının şişmesine sebep olur. Şişen burun geçitleri ve mukus lar ise daha çabuk kanarlar.

24 Haftalık Gebelikte Vajinal Akıntı: Rengine Dikkat !

İnce ve beyaz renkli , kokusuz veya çok hafif kokulu vajinal akıntı yaşıyorsanız bu normal karşılanabilir. Fakat vajinal akıntınız sarı veya yeşilimsi ise , keskin kokulu ve kaşıntı yapıyorsak vajinal enfeksiyon riski yüksektir. Gebeliğinizi takip eden doktora danışmanız yerinde olacaktır. Vajinal enfeksiyonlar tedavi edilmezse bebeğiniz için zararlı olabilirler.

24 Haftalık Gebelikte Süt Gelmesi: Ağız Sütü Geliyor !

Genelde hamilelikte 24. hafta süt gelmez. Fakat bazı annelerde ağız sütü geldiği görülebiliyor. Eğer göğüsleriniz süt üretmeye hazırsa sarımtırak ve ince sıvı damlacıkları göğüs ucunuzdan damlayabilir. Bu sıvıya ağız sütü denir. Ağız sütü antikorlar yönünden çok çok zengindir. Bebeğiniz doğduğunda ilk birkaç gün bu gıdayla beslenecek. Bebeğinizin bağışıklık sisteminin güçlenmesi açısından çok önemli olan bu ağız sütünü bebeğinize vermeyi kesinlikle ihmal etmeyin.

24 Haftalık Gebelikte İdrar Kaçırma: İdrar mı Amniyotik Sıvı mı ?

İlk dönemlerde rahminiz idrar torbanızın üstünde idi ve sürekli idrar a çıkma ihtiyacı hissediyordunuz. Bir süre sonra büyüyen rahminiz leğen kemiğinin üstüne çıktı ve bu idrar ihtiyacı hissiniz azaldı. İşte artık rahminiz çok büyüdüğü için bu haftadan sonra tekrar idrar torbalarınıza baskı yapabilir.

Aynı zamanda bebeğiniz büyüdükçe , rahminiz ve plasenta da büyür. Büyüyen bebek ve plasentanın ihtiyacına binaen amniyotik sıvı da artar. Hatta bu amniyotik sıvı bazen sızıntı yapar. Gelen bu sızıntı idrar mı yoksa amniyotik sıvı mı bunu tespit etmek zordur.

Çünkü Hamilelikte 24. hafta da idrar yolu enfeksiyonları da sıkça görülebilmektedir. Hep dediğimiz gibi herkesin hamilelik süreci farklıdır. Bazısı bu sorunları yaşarken bazısı ise hiç yaşamayabilir.

İdrarınız bu haftalarda akışı az olduğu için enfeksiyona yakalanma riskiniz fazladır. Çünkü rahminiz idrar yollarına baskı yapıyor ve akış yavaşlıyor. Bu baskı yavaş akışı ve sürekli idrar ihtiyacı hissetmenizi de sağlar. Eğer idrarınızı yaparken ağrı veya yanma hissediyorsanız bunlar enfeksiyon kapmış olmanın belirtileridir. Bu durumda vakit kaybetmeden doktorunuza başvurmanızı tavsiye ederiz.

Bu tür durumlarda utanma veya erteleme doğru bir yol değildir. Endişe ettiğiniz hangi konu olursa olsun doktorunuzla paylaşmalı ve onun kontrolünde hamilelik sürecinizi ilerletmeniz hem sizin hemde bebeğinizin sağlığı açısından önem arz etmektedir.

24 Haftalık Gebelik ve Cinsellik

Bazı annelerde birinci ve üçüncü trimesterde cinsel istekler yüksek iken ikinci trimester de bu istek düşüktür. Bazı annelerde ise hamilelik süreci ilerledikçe cinsel istek azalır.

2. trimester döneminde pelvik bölgesinde kan akışı artar  ve hormonal değişimler yaşanır. Bunlara bağlı olarak bu dönemde cinsel ilişki sırasında çoklu orgazmlar yaşanması muhtemeldir.

Rahminiz büyüdüğü için cinsel ilişki sırasında pozisyonunuzu ona göre ayarlamanız gerekir. Yan yatmayı veya üstte olduğunuz pozisyonlar tercih edilmesi gereken pozisyonlardır. Yüzüstü durmanız tavsiye edilmez, çünkü; rahminiz büyümüştür ve yüzüstü durumda baskı artar ve kan akışı yavaşlar. Bu da bebeğiniz için istenmeyen durumlardır.

 

2 Yorum

 1. helin demiş ki:

  Ağız sütü bebek için çok önemli. Bebek ilk doğduğunda emmeyi bilmediği için pek çekemiyor sütü. Sık sık emzirirseniz süt kanallarınız açılır ve daha çok süt gelir. Onun için bebeğe yarım saatte bir meme verim derim ben.

  29 Haziran 2018
  Yanıtla
 2. banu demiş ki:

  Vajinal enfeksiyon riskine aman dikkat , hem bebek zarar görür hemde siz tarifi imkansız acılar yaşarsınız.

  30 Haziran 2018
  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir