Hamilelikte 25. Hafta

Kaç Aylık Hamileyim

Hamilelikte 25. hafta kaç aylık hamile olduğunuzu merak mı ediyorsunuz ? Hadi hızlıca bir hesap yapalım. Gebe kalma ile cenin arasında 2 haftalık zaman farkı vardır. Çünkü cenin hamilelik başlangıcından iki hafta sonra oluşur. Neden bu şekilde hesaplanıyor derseniz , hamilelik başlangıcı son adet tarihiniz baz alınarak hesaplandığı için arada 2 haftalık bir zaman dilimi oluşur.

Hamilelik 40 hafta üzerinden hesaplanır. Her hafta 7 gün olarak sayılırsa 280 gün eder bu da 9 ay 10 gün eder.  Hamilelikte 25. hafta 6. aya dahildir.

25. Haftada Anne Karnındaki Bebek Gelişimi

25 haftalık gebelikte bebek ortalama 700 ila 750 gram arasında ağırlığa sahip olur. Boyu ise baştan poposuna kadar 22 cm civarındadır. Tabii ki hamilelik süreci anneden anneye değişebilir ve bebeğinizin kilo ve boyu da değişim gösterebilir.

Bebeğinizin ciğerleri ve deri altları kılcal damarlarla kaplanmaya başlıyor. Ciğer gelişimini hızlandırarak doğum sonrası alacağı ilk nefes için hazırlık yapıyor.

Şimdiye kadar bebeğinizin burun delikleri kapalı idi. Bu haftadan sonra bebeğinizin burun delikleri açılacak ve rahminizde nefes alma alıştırmaları yapabilecektir. Ayrıca ses telleri de hamileliğin 25. haftasında oluşmaya başlar.

25. Gebelik Haftasında Bebek Hareketleri

Bebeğiniz hayatının 25. haftasında (Çok kısa bir dilim gibi geliyor belki sana ama onun için ne çetin mücadelelerin geçtiği bir zaman) en hareketli olduğu haftalardadır. Rahim içi bebeğiniz için geniştir ve rahatça hareket edip , taklalar atıyor. Hatta bu sırada sizde bir tekme yiyebilirsiniz.

Bebeğiniz hamilelikte 25. hafta çok hareketli olmasına karşın bu hareketler düzensiz ve kısa süreli olmaktadır.  Bundan dolayı her gün hareketlerini hissetmiyorum diyerek endişeye kapılmanız yersiz olur. Tabii ki bebeğiniz uzun süre hareket etmez ve başkaca belirtiler görürseniz hemen doktorunuza başvurmanız yerinde bir davranış olur. Eğer bu hafta kontrolünüz varsa ultrason da hareket edişini görebilirsiniz.

Bebeğimin hareketleri ne zaman düzenli hale gelir diyorsanız bunun için hamileliğin 28 – 32 haftalarını beklemeniz gerekmektedir.

25 Haftalık Gebelikte Erken Doğum

Erken doğum hiçbir zaman istenmez. Bununla beraber bazen anneden , bazen bebekten kaynaklanan durumlar bazen ise dış etkenlerin zorunlu kılması erken doğumu tetikler. Eğer bebeğiniz hamileliğin 25. haftasında erken doğarsa yaşama ihtimali 50% den yüksektir. Gelişen tıp ve teknoloji prematüre bebeklerin hayatta kalmasını da sağlayacak gelişmeleri yanında getirdi.

Bu tür erken doğum ihtimalleri çok nadir görülen durumlardır ve bizde bu nadir görülen durumlarla karşılaşan annelerin merakını gidermek için bu alanı yazdık. Doktorunuz aksini söylemiyorsa siz de bebeceğinizi zamanında ve sağlıklı olarak doğuracağınızdan emin olabilirsiniz.

25 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

Artık rahminiz iyice büyüdü. Pubik simfiz denilen pelvik kemiğinin uzantısından rahminizin tepesine kadar olan uzunluk bu hafta 25 cm e kadar gelmiş olmalı.

Gebeliğin 6. ayından sonra her hafta yarım kilo alman normal olarak kabul edilir. Tabi bu bir  hafta 700 gram alım diğer hafta 300 gram alım gibi değişkenlikte gösterebilir. Kilo alımınızın da istikrarlı ve düzenli olması daha sağlıklı olacaktır. Hamilelik boyunca 11 ila 14 kilo arasında bir kilo alımı normal olarak değerlendirilir.

Ayrıca genişleyen karnınız göbek ve baldırınızda çatlakların oluşmasına sebep olacaktır. Bunu önlemek için doktorunuzun tavsiye edeceği çatlak kremini kullanmalısınız.

Hamilelikte Kaşıntılar: Deri ve Kaslar Geriliyor !

25 haftalık gebelik sürecinde ciltte kaşıntı olması sık görülen bir durumdur. Rahminiz büyüdükçe cildiniz ve kaslar gerilir. Bunun doğal sonucu olarak da vücudunuzda kaşıntılar olabilir. Bu kaşıntı için doktorunuzun yazacağı losyonları kullanmalısınız. Sürekli kaşıyarak rahatlama yoluna giderseniz cildiniz tahriş olur, hatta derinizi yarada yapabilirsiniz.

Sonuç

Gebeliğiniz boyunca uzak durmanız gereken en önemli şeylerden biri STRES tir. Stres gebelik döneminde anneden bebeğe sirayet eden ve bebeğin gelişimini olumsuz etkileyen faktörlerdendir.  Bir diğer uzak durmanız gereken şey ise alkol veya sigara kullanmaktır. Sigara kullanmıyor olsanız bile sigara içilen ortamlarda bulunmak sizi pasif içici haline getirir ve bu bile bebeğinizin sağlığını fazlasıyla tehlikeye atar.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir