Hamilelikte 3. Hafta

Eğer kontrollü bir hamilelik süreci yaşıyorsanız Hamilelikte 3. Hafta da  olduğunuzu bilmeniz mümkündür. Bunun dışında gebe olduğunuzu farketmeniz çok zordur. Çünkü daha adet gecikmesi bile yaşamamış olursunuz.

Gebelikte 3. Hafta Bebek Gelişimi Nasıl Olur ?

Siz hamile olduğunuzu farketmemiş olsanız da gebeliğin en önemli safhası bu haftada meydana gelir . Evet Döllenme. Bildiğiniz gibi döllenme sperm ile yumurtanın bir araya gelmesidir. Yani artık rahminizde 1 haftalık embriyo taşıyorsunuz. Çok heycan verici değil mi ?

İçinizde büyümekte olan embriyo aslında bir grup hücreden mütevellit. Fakat bu hücreler çok hızlı bir şekilde çoğalmakta ve büyümektedir. Bu gelişimini sürdürürken aynı zamanda rahim ağzını da geçerek rahme ulaşır 3. hafta da. Hücrelerden oluşan bu gruba Zigot denir.

Daha iyi anlaman için örnek vermek gerekirse Embriyo bir toplu iğnenin ucu kadardır. Doğal olarak bu hücre gurubuna yani zigot a cenin de demiyoruz. Çünkü çok çok ufaktır. Yaklaşık olarak 0.150 mm dir.

Hamileliğin 3. Haftasında Anne Adayı Neler Yaşar ?

Gebeliğin 3. haftasında mide bulantısı, aşırı uyku hali , sık idrar çıkma , kusma gibi erken dönem belirtileri vardır. Fakat bazı kişiler bu belirtilerin hiçbirini de yaşamayabilirsiniz. Bu dönemde , bazı kadınlar yumurtlama periyodlarında vajinal akıntı , ağrı veya hafif kramp hissedebilirler.

Hamileliğin 3. haftasında Beta hCG değeri 5-50 (MIU/L) aralığındadır. Test sonuçlarında 6 veya 49 çıkması normaldir. Geniş bir aralık olmasından dolayı yanlış düşünmenize gerek yoktur.

Hamilelikte İmplantasyon nedir ?

Döllenmiş yumurta yani Zigot döllenmeden 5-10 gün kadar sonra iç çamaşırında lekelenme görülebilir. Bunu kadınların 30% dan daha azı görür. Esasen Zigot un rahme yerleşirken salgıladığı yıkıcı enzimlerden dolayı hafif lekelenmeler görmek mümkündür.

Embriyo gelişimini sürdürürken rahim içinde yerleşebileceği uygun bir alan seçer. Genellikle rahim içinde en üst kısımdaki arka duvara yerleşirler. Bu rahim içine yerleşmeye implantasyon denir.

Hamilelikte Kanama

Hamilelik döneminin ilk 3 ayında yani 1. trimester de kadınların 20% sinde kanama görülebilmektedir. Bu tür durumlar her zaman kötü olarak yorumlanmamalıdır. Bununla beraber kanam görmeniz durumunda doktorunuza görünmenizde fayda vardır.

İmplantasyon döneminde yukarda da belirttiğimiz gibi kanama meydana gelebilir. Bu tür durumlarda kişi adet gördüğünü düşünebilir.

Rahim genişlerken plasenta şekillenir ve damarlı bağlantılar oluşur. Bu dönemde de kanamalar meydana gelebilir.

Aspirin Kullanımı

Hamilelik döneminde doktor kontrolü dışında ilaç kullanmamak gerekir. Aspirin kullanımı kanama dönemlerinde sorun oluşturabilmektedir. Aspirin Trombosit değerlerinde değişikliklere sebep olur. Trombositler kanın pıhtılaşması için önem taşır. Bu yüzden aspirin dahi olsa doktor kontrolü ve bilgisi dışında ilaç kullanmamak gerekir.

3 Haftalık Hamilelikte Beslenme: Folik Asitin Önemi

Folik asit bebekte oluşabilecek nöral tüm kusurlarını önlemeye veya azaltmaya yardım etmektedir.

Bu nöral kusurlardan bazıları omuriliği ve sinirleri açıkta bırakarak omurgada bir boşluk oluşması, beynin ve omuriliğin doğuştan olmaması ve kafatasında bir boşluk oluşarak beynin o boşluğa çıkıntı yapmasıdır.

Araştırmacılara göre hamilelik öncesi ve hamileliğin ilk 13 haftas yani ilk trimester de günlük 0.4 mg folik asit alınması nöral kusurları önlemeye yardımcı olduğuna inanılmaktadır. Tabii ki buna karar verirken gebeliğin başından sonuna kadar sağlık kontrolünüzü takip eden doktor a danışmanız gerekmektedir.

Folik asit yönünden zengin gıdalar ise ;

 • Fasülye ,
 • Yumurta sarısı ,
 • Çilek ,
 • Muz ,
 • Yoğurt ,
 • Avokado

Tek Yorum

 1. helin demiş ki:

  Şiddetli mide bulantılarına hazır olun 🙁

  11 Haziran 2018
  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir