Hamilelikte 4. Hafta

Bu hafta yani Hamilelikte 4. Hafta muhtemelen hamile olduğundan şüphelendiğin hafta olacak. Adet gecikmesi yaşamanla beraber aklına hamile miyim soruları gelmeye başlayacak. Hadi 4. hafta neler yaşayacağına beraber bakalım…

Hamileliğin 4. Haftasında Anne Karnındaki Bebek Ne Durumdadır ?

Embriyo halindeki bebeğiniz rahim içine doğuncaya kadar kalacağı yere ulaşmış vaziyettedir. Bu haftadan sonra bu hücre grubu büyük bir bölünme yaşayacak ve 2 gruba ayrılacak. Doğuncaya kadar bebeğinizin hayat bağı olacak yani plasenta.

Endoderm diye bildiğiniz iç katman bebeğin ciğer, karaciğer ve sindirim sistemini oluşturacak.

Orta katman diye bilinen  mezoderm ise ilerleyen safhalarda bebeğinin kalbi , böbrekleri ,  cinsel organları, kasları ve kemiklerinin oluşumunu sağlayacak.

Dış katman diye bilinen Ektoderm ise bebeğin derisi , gözleri ve sinir sisteminin oluşmasını sağlayacak.

4 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler Nelerdir ?

4 haftalık hamile iken karnım şişer mi diye düşünüyorsanız cevap koca bir HAYIR.  Rahminizdeki cenin henüz çok çok küçük ve doğal olarak kilo almanızı ve veya karnınızda şişlik olmasını sağlamaktan uzak.

Erken dönem belirtileri 4. hafta da görünebilir bunlar ciddi sorunlar değildir. Tabii ki kanama hamilelik sürecinizin hangi safhasında olursa olsun doktorunuza başvurmakta ihmalkar davranmayın.

Bebeğiniz büyüdükçe besin ihtiyacı artacaktır. Rahim içinde bebeğe besin ihtiyacı vücudunuzdaki kan ile aktarılır. Bebeğin besin ihtiyacı arttıkça sizin vücudunuz da daha fazla kan üretecektir. Kan arttığı için pompalamaya ayak uydurmaya çalışan kalbiniz daha sert ve daha hızlı atacak , nabzınız ise dakika da 15 fazla atış yapacaktır. Demem o ki gebeliğin ilk dönemlerinde kendinizi çok yorgun ve ağır hissetmenizin sebep olacak durumlar meydana gelecek 4. hafta da.

Hamileliğin 4. haftası nda ilk değişimler göğüslerinizde meydana gelir. Göğüsler hassaslaşır ve acılı bir ağrı hissi verebilir. Her zamankin den daha dolgun ve ağır geldiğinizi hissedebilirsiniz. Bunun sebebi ise hormonal değişikliklerdir. Vücudunuzdaki östrojen ve progesteron hormonlarında artış olacaktır.

Rahim çeperi de bu dönemde genişlemeye ve kan damarları büyüyerek bebeğin beslenme ihtiyacına yetişmeye çalışacaktır.

Rahim ağzı bu dönemde yumuşamaya başlar ama gebeliğin son safhasındaki gibi bir gevşeme değil. Yavaş yavaş o da bebeğinizle beraber doğuma hazırlık yapar.

Vücudunuzda meydana gelen değişiklikler , hormanal değişimler ve anne olma psikoloji ise duygularınız bazen aşırı durgun bazen ise fırtınalı geçebilir. Bu dönemde duygusal olarak kendinizi hırpalamayın ve güzel vakit geçirin.

4 Haftalık Gebelikte hCG Değeri Ne Kadardır ?

Döllenmiş yumurta rahim içine yerleşince birkaç gün içinde plasenta tarafından hCG salgılamaya başlar. Hamileliğin 4. haftasında hCG değer aralığı 50 – 426 (mIU/L) dir. Bu aralık içindeki değer normal olarak sayılır ve kendinizi diğer hamile bayanların değerleri ile karşılaştırmanızı gerektiren bir durum yoktur. Çünkü herkesin hamilelik süreci kendisine özel bir şekilde gelişir.

Hamilelikte 4. Haftada Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Artık hamile olduğunuzun farkına vardığınıza göre hayatınızda da bazı değişiklikler yapmanız gerekecektir. Mesela ağır şeyler kaldırmama , eğer kullanıyorsanız sigara ve alkol tüketimine son verme gibi.

4 Haftalık Gebelikte Sigara Kullanımı Zararlı mı ?

Sigara içmek elbetteki bebeğin gelişimi için tehlikelidir. Yapılan araştırmalara göre sigara içen hamile bayanlarda bebek anneden daha fazla nikotine maruz kalmaktadır.  Tabi siz sigara kullanmıyor olsanız dahi yakınınızda içilen sigara sizi pasif içici konumuna taşır ve  bu da direk olarak bebeğin gelişimine olumsuz etki eder.

4 Haftalık Gebelikte Saç Boyama Zararlı mı?

Hamileyken dip boyası yapınca saç derisinden vücuda geçen kimyasalların bebek üzerinde olumsuz etkisi olacağı bazı uzmanlarca dile getiriliyor. İlk trimester yani hamileliğin ilk 3 ayında dip boyası yaptırmamanızı tavsiye ederiz. Sonraki aylar için dip boyası yapma konusunda birşey diyememekle beraber en sağlıklı bilgiyi gebeliğinizi takip edecek doktorunuzdan alabilirsiniz.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir