Hamilelikte 5. Hafta

Hamilelikte 5. Hafta Bebek Gelişimi Nasıl Olur ?

Hamilelikte 5. Hafta sında  1.25 mm boyuna ulaşır. Evet daha çok küçük ama günden güne hızla büyüyecek.

Bu hafta bebeğinizin kalbinin oluştuğu zaman dilimi. Evet hamileliğin 5. haftasında bebeğinizin kalbi ve dolaşım sistemi oluşur. Bebeğinizin kalbi tam performansta çalışmıyor olsa da bu hafta itibariyle kalbi atmaya başladı.

Normal ultrason la bebeğiniz görünmeyecek kadar küçük. Ancak vajinal ultrason ile görülebilir fakat doğrusu bunu da pek tavsiye etmiyoruz.

Gebeliğin 5. Haftasında Annede Olan Değişiklikler Nelerdir ?

Henüz karnınız büyümediği için siz kimseye söylemedikçe başkaları sizin hamile olduğunuzu anlamayacaktır. Fakat bu hafta dan itibaren hamile olduğunuzu iyice hissedeceksiniz.

5. hafta da annelerin çoğunda aşırı bir yorgunluk ve bitkinlik hissi uyanır. Eğer şanslıysanız mide bulantısı yaşamazsınız ki bu bayanların çok küçük bir yüzdesini oluşturur. Mide bulantınız ve sürekli tuvalet ihtiyacı hissetmeniz olağan yaşantınızı değiştirecektir.

Hamileliğin 5. haftasında sık sık idrara çıkma , göğüslerde değişim , halsizlik ve çabuk yorulma yaşamanız sakın moralinizi bozmasın. Aksine bu durumları yaşıyor olmanız normal bir hamilelik süreci yaşadığınızı gösterir. Tekrar söylemekte fayda var ki her bayanın hamilelik süreci aynı şekilde gelişmez.

Hamileliğin 5. Haftasında Neden Akıntı Olur ?

Bayanların çoğunluğu hamilelik boyunca vajinal akıntı yaşar. Bu beyaz akıntının sebebi hormonların aşırı derecede genişleyen vajina duvarına baskı yapmasıdır. Bu süreçte vajinaya doğrudan duş tutmamak , pamuklu iç çamaşırı kullanmak ve bol elbisel giymek yararlı olabilir.

Sonuç

Bebeğinizin hamilelik sürecince en savunmasız olduğu dönemler 5. ve 10 haftalar arasıdır.  Çünkü bu dönemlerde bebeğinizin belli başlı organları oluşur ve rahminizde büyüyen embriyoya gelebilecek zarar , bebeğinizde önemli bir doğum kusuru oluşmasına sebep olabilir.

Tek Yorum

  1. ebru demiş ki:

    Faydalı bilgiler için teşekkürler…

    11 Haziran 2018
    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir