Hamilelikte 6. Hafta

Hamilelikte 6. Hafta Bebeğinizdeki değişimler

Hamilelikte 6. Hafta bebeğinizin ayakları bükülü olduğu için bu dönemde bebeğin boyu ölçülürken baş tepesinden popoya kadar olan uzunluk ölçülür.

Bu haftaya kadar 2-4 mm olan bebeğinizin boyu 6. hafta da yaklaşık 3 kat artar. Bebeğiniz günden güne daha hızlı büyüyor değil mi 🙂

Bu hafta bebeğinizin çene kemikleri , yanakları ve çenesi gelişmeye başlayacak. Kulak girintileri de yine bu dönemde oluşmaya başlar. Sonradan gözlere dönüşecek olan siyah noktalar bu dönemde oluşur. Oluşmuş olan baş genişlemektedir ve beyin de giderek büyümektedir.

Bebeğinizin kalbi bu dönemde dakika da yaklaşık 80 defa atmaktadır. Ultrason için kontrole gittiğiniz de bebeğinizin kalp atışını duyunca sizin kalp atışınızda emin olun hızlanacak 🙂

Doktorla İlk Muayenemde Neler Olacak ?

Hamilelik sürecinde en uzun sürecek muayene genelde ilk muayene olur. Doktorunuzla haftanın hangi günleri ve hangi saatlere iletişim kurabileceğinizi öğrenmenizde fayda vardır.

Doktorunuz adet dönemlerinizi , son kullandığınız doğum kontrol yöntemini , aldığınız ilaçları , kürtaj geçmişiniz varsa onu , ameliyat vs tıbbi geçmişinizi öğrenmek isteyebilmektedir.

Ayrıca alerjiniz varsa onu , diyabet veya kronik hastalık sahibiyseniz doktorunuz sormasa dahi sizin belirtmenizde fayda vardır.

 

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir