Hamilelikte 7. Hafta

Hamilelikte 7. Hafta  bebeğiniz ilk döllenmiş yumurta halinden 10.000 kat daha büyük hale gelir. Hamileliğin 7. haftasında bebeğinizin baş bölgesinden popoya kadar olan uzunluğu yaklaşık 4-5 mm civarında oluyor.

Hamilelikte 7. hafta bebeğinizin ağzı ve dili şekillenir , bağırsak oluşur ve apandist bu hafta tamamlanır.Bebeğinizin bacak ve kolları da 7. hafta da oluşur. Kafatası bu hafta da gelişimine devam ediyor fakat hala kafa tası şeffaf haldedir ve eğer gözle görme imkanınız olsaydı bebeğinizin gelişmekte olan beyninin pürüzsün yüzeyi görülebilirdi.

Hamileliğin 7. Haftasında Annedeki Değişiklikler Nelerdir ?

Kilo almadan önceki son haftanı geçiriyorsun dersek abartmış olmayız. Bebeğin gelişim ve değişimine göre annelerdeki değişim Hamileliğin 7. haftasında çok azdır diyebiliriz.

Bu dönemde de hala mide bulantısı , yorgunluk ve bitkinlik hissi çekiyor olabilirsiniz.  Mide bulantısına karşı zencefilli şekerler ve tuzlu atıştırmalıklar yardımcınız olabilir. Aşırı idrara çıkma ihtiyacı hissetmeniz uzun süre dışarıda kalmanıza olanak vermeyebilir.  Hamilelikte 7. Hafta erken dönem belirtilerini görmeniz muhtemeldir. Bu belirtilerin neler olduğunu daha önce Hamilelikte 2. Hafta yazımızın içinde Gebeliğin ilk hafta belirtileri başlığı altında okuyabilirsiniz.

Hamilelikte Cinsellik

Doktorunuz aksini belirtmedikçe hamilelik cinsel ilişki için bir engel teşkil etmemektedir. Birçok erkek cinsel ilişkinin bebeğe zarar verebileceğini düşünür fakat bebeğiniz rahim içinde güzel güzel büyümeye devam ediyor. Doktorların bir kısmı hamileliğin son 4 hafta sın da cinsel ilişkiye girilmemesini tavsiye ederler.

Tek Yorum

  1. sevda demiş ki:

    Gebeliğin 7. Haftasında baş dönmesi ve bulantı olursa anca hamile olduğunuzu fark edersiniz yoksa da artık adet döneminizin gecikmesiyle fark edersiniz.

    27 Haziran 2018
    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir