Hamilelikte 8. Hafta

Hamilelikte 8. Hafta bebeğinizde meydana gelen değişimler

Hamilelikte 8. Hafta bebeğinizde ve sizde olan değişimleri bir bakalım. Bebeğiniz günden güne fırtına gibi büyüyor. 8. haftasında boyu 1 santimi geçti bile yani Hamilelikte 8. Hafta bebeğiniz boyu yaklaşık olarak 1.4 ile 2 cm kadar olur.

Bebeğiniz 8. haftasında daha çok insana benzemeye başladı. Yani bacakları , dudakları, göz kapakları , burnu ve sırtı şekillenmeye başladı.

Bebeğinizin el ve ayak parmakları da 8. hafta içinde oluşacak fakat hala perdeliler.
Ufacık kolları ve bacakları uzayacak ve daha belirgin olacak.
Elleri ve ayak bilekleri hatta dirsekleri net olarak görülecek seviyeye bu hafta gelmiş olacaktır. Hatta dirsek ve bilekler de bükülebilir durumdadır.
Hamilelikte 8. Hafta göz kapakları oluşmaya başlar.
Burnu , kulakları ve üst dudağı bu hafta şekil almaya başlayacak.
Kalp fonksiyonu ve dolaşım sistemi daha da gelişti. Hatırlarsanız Hamilelikte 6. Hafta konumuzda bebeğinizin kalbi dakika da 80 atar demiştir. Hamilelikte 8. Hafta ya girince bebeğinizin kalbi dakikada tam 150 vuruş yapıyor olacak.

Anne de meydana gelen değişimler

8 hafta dan itibaren rahminiz büyüyeceği için önceden tam olan kıyafetleriniz de vücudunuzun genişlemeye başladığını farkedebilirsiniz. Doktorunuz eğer pelvik muayene yaparsa rahminizin genişlediğini görecektir.

Hamilelikte 8. Hafta rahim ve kasık ağrıları yaşamanız normaldir. Çünkü hamilelik öncesine göre rahminizde büyüme meydana gelmektedir ve bu baskı oluşturarak ağrılar oluşturabilir.

Rahminiz büyüdükçe , rahmin az altında bulunan idrar torbasına baskı daha fazla baskı yapar ve sık sık idrara çıkma ihtiyacı hissedersiniz. Hamilelikte neden çok sık idrar ihtiyacı hissedilir diye merak ediyorsanız tıbbi sebebi tam olarak budur işte.

Yine rahminiz büyüdüğü için karnınız da genişlemek zorunda kalır ve bu gerginlikten dolayı karın ağrılarınız olabilir.

Tüm bu gelişmeler olurken plasenta yani bebeğiniz rahim içine daha fazla tutunur ve yerini sağlamlaştırır. Bundan dolayı hafif kanamalar yaşayabilirsiniz. Bununla beraber kanama görmeniz durumunda çok panik olmadan yine de doktorunuza başvurun ki içiniz rahat olsun.

Düşük Riski

Türkiye de düşüklerin 80% i birinci trimester yani ilk 3 ayda meydana gelir. İlk trimester de meydana gelen düşüklere erken düşük denir. İkinci trimester içinde meydana gelen düşüklere ise geç düşük denir.

Her hamile bayan gibi sizde düşük konusunda endişelenebilirsiniz fakat bu kelime sizi hemen korkutmasın. Çünkü tüm hamilelikler içinde düşük yaşanma oranı 15% dir. Ağırlık kaldırma ve yüksekten zıplama, doktorunuzun kontrolü dışında ilaç kullanmanız düşüğü tetikleyen başlıca sebeplerdir.

Vajinal kanamalar , gidip gelen ısrarcı ağrılar , kramplar, sırtın küçük bir bölümünde başlayıp karın altına doğru ilerleyen ağrı , parça düşürme gibi belirtileri düşük öncesi genel belirtiler arasında sayabiliriz.

Tek Yorum

  1. sevda demiş ki:

    Benek daha rahme tam tutunmadığı için düşük riski fazla olur ilk haftalar. Aman dikkat edin.

    28 Haziran 2018
    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir