Hamilelikte 9. Hafta

Hamilelikte 9. Hafta da Anne Karnındaki Bebek Ne Durumdadır ?
Bu hafta yani hamilelikte 9. hafta bebeğiniz bir yeşil zeytin kadar olacak. Yani baş bölgesinden poposuna kadar olan uzunluğu 2.2 cm ile 3 cm arasındadır. Artık fotoğrafta da gördüğünüz gibi daha çok insana benzemektedir. Görünüşteki kısmi büyüklükle veya küçüklükler sizi olumsuz düşüncelere itmesin çünkü bu durum normaldir. Zamanla ufacık görünen kol ve bacakları normale dönecek..

Vücudunun geri kalanıyla karşılaştırdığınızda kafası daha büyük ve göğüsüne doğru eğik durur.
El ve ayak parmakları bu hafta da oluşmaya devam edecek. Kol ve bacakları da yine bu hafta uzamaya devam edecek. Dirsekleri bu hafta daha belirgin olacak. Safra kesesi ve pankreas bu hafta gelişimini tamamlar. Bağırsaklar ise uzamaya devam etmektedir. Yine Hamilelikte 9. hatfa bebeğinizin iç üreme organları oluşur. Fakat dış üreme organları henüz oluşmaya başlamadığı için cinsiyeti hakkında bir fikir edinmeniz mümkün olmayacaktır.

Hamilelikte 9. Haftada Bebek Hareketleri
Hamilelikte 9. hafta da bebeğinizin hareketleri yavaş yavaş başlar. Çünkü bebeğinizin ufacık kasları oluşmaya başlamıştır. Bebeğiniz artık vücudunu , kol ve bacaklarını hareket ettirebilir duruma gelmiştir. Bu hareketleri ultrason da görülebilirsiniz. Minik elleri ve bacaklarıyla atacağı yumruk ve tekmeleri hissetmeniz için bebeğinizin biraz daha büyümesi ve güçlenmesini bekleyeceksiniz. Yine bu hafta bebeğinizin kalp atışlarını kontrol için doktora gittiğinizde duyabilirsiniz.

Kan Hacmin Artık Daha Fazla Olacak !
Anne den anneye değişmekle beraber Hamilelikte 9. hafta hamile olmadan öncekine göre vücudunuzdaki kan hacmi 50% daha fazla olacaktır. Kan hacminizin artması büyüyen rahim ihtiyaçları , bebeğinizin zararlı etkilerden korunması ve yeterli beslenmesi için kritik önemdedir. Ayrıca kan artışı olması doğum sırasında kan kaybı olacağı için bir nevi koruyucu olarak da görev yapar.

Karnım Ne Zaman Belli Olmaya Başlayacak ?
Normal de 12. haftadan itibaren annelerin karınları iyice belirgin olmaya başlar. Fakat hep dediğimiz gibi hamilelik süreçleri kişiden kişiye değişen bir durum olduğu için Hamilelikte 9. hafta sında olmasına rağmen dikkatli gözler tarafından karnınızın büyüdüğü farkediledebilir. Tabi herkes te süreç aynı şekilde gelişmez. Şuanda karnınız hala belirinleşmediyse ve kıyafet alacaksanız yakın zaman da karnınızın iyice büyüyeceğini göz önüne alarak biraz daha büyük beden kıyafet almanız sizin için daha iyi olabilir.

2 Yorum

 1. sevda demiş ki:

  Kan fazla arttığı için baş dönmesi yaşanabilecek bir dönem. Başınız dönünce hemen oturun , düşmeniz sizin ve bebeğiniz için tehlikeli olabilir.

  28 Haziran 2018
  Yanıtla
 2. helin demiş ki:

  Oy oy şimdi ufacıktır bebek ?

  29 Haziran 2018
  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir