Hamilelikte 26. Hafta

Bu hafta da henüz hamileliğiniz 6. ayındasınız. Bu haftanın bitimiyle beraber 6. ayınız sona erecek ve 3. trimestere gireceksiniz. 

26 Haftalık Gebelik Bebek Gelişimi

Hamileliğin 26. haftasında bebeğini 1.000 gram yani 1 kilo civarındadır. Başından poposuna kadar olan uzunluk ise 23 cm civarlarına ulaşmış olmalı.

Bebeğiniz gözleri şimdiye açılmıştır fakat göz pigmentleri henüz oluşmadığından göz rengi de yoktur. Rahim içinde her ne kadar görecek bir şey olmasa da bebeğiniz şuanda bulanık olarak görme yetisine kavuşmuş bulunuyor.

Küçükken annelerimiz bebek 40 ı çıkana kadar görmez derlerdi hatta bebeklerin gözlerini bağlarlardı kırkı çıkana kadar. Fakat bilim 26. hafta itibariyle bebeğin bulanıkta olsa görebildiğini uzun zaman önce kanıtladı.

Bebeğinizin gözleri bulanıkta olsa gördüğü ve kulakları hafiften de olsa işittiği için karnınıza ışık değdiğinde veya gürültülü ortamlarda bebeğiniz ışık ve sese tepki vererek kıpraşabilir. 🙂

Artık bebeğiniz rahme uyum sağlamaya başladı. Günün belirli vakitlerinde uyuyorken belirli zamanlarda uyanık ve hareketli oluyor. Tam rahme alışacağı zaman doğum vakti gelecek 

26 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

Hamileliğinizin büyük bölümü geride kaldı. Bu hafta itibariyle hamileliğin süresince 7 ile 10 kilo arasında kilo almış olmanız normaldir. Doğum zamanına kadar ortalama 11-14 kilo almış olacaksınız.

Ağırlığınız arttığı için varisler ve bacak krampları bazen ağırlaşabilir. Dinlenirken ve uzanırken sol tarafınıza yatmanız bebeğinizin daha rahat etmesini sağlayacaktır.

Tast FoodsRecipes

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir