Kürtaj Nasıl Yapılır ?

Kürtaj nasıl yapılır ? Kürtaj olmak için karar verme işlemleri sonucunda, doktorlar tarafından ultrasonografi çekilmekte, alınan bilgiler doğrultusunda aynı gün veya belirlenmiş olan bir günde hastane koşullarında gerçekleşmektedir. Bu ameliyat için 5 saatlik açlık ve susuzluk işlemi gerekmektedir. Anestezi uygulama işlemi sonrasında vakum yöntemi ile yapılmakla beraber operasyon yaklaşık 5 dakika gibi bir süre işlemini kapsamaktadır.

İSTENMEYEN GEBELİKLER KÜRTAJ HARİCİ YÖNTEMLE YAPILMASI MÜMKÜN MÜ ?

İstenmeyen hamilelikler veya gebeliklerin sonlandırılması ülkemiz üzerinde tek olarak kürtaj sistemi ile uygulanmaktadır. Adet gecikme nedenleri ile kullanılan söktürücü iğneler, gebeliğin düşmesini kesinlikle sağlamamaktadır. Yurt dışında bulunan RU-486 adı verilen bu işlemi sağlamakta lakin bu işlem ülkemiz üzerinde kullanılmamaktadır.

KÜRTAJ YAPILDIĞI BELLİ OLUR MU ?

Kürtaj ameliyatı sonrasından belirli bir süre geçmesi ve yapılmış olan jinekolojik muayeneler ve ultrasonografiler üzerinde kişinin kürtaj olduğunun anlaşılması mümkün değildir.

KÜRTAJ RİSKLERİ, HAMİLİĞİ ETKİLER Mİ ?

Bazı insanların sağda ve solda uydurulan laflara inanarak, ilk hamilelik üzerinde uygulanan kürtaj işlemleri sonrasında hamile olunamayacağını sıkça duyarız. Bu kelimeler kulaklarımızda o kadar çok yer etmiştir ki, zamanımızda kürtaj işlemlerinin çok riskli bir olay olduğu görülmektedir. Günümüz kadın hastalıkları ve doğum uzmanları tarafından usulünce teknik ve uygun koşullar içerisinde uygulanmış kürtaj işlemleri, risklerinin az olduğu müdahale olarak kabul edilmektedir. Oluşabilen ilk hamilelik sonrası görülen kürtaj işlemleri sonucunda görülmüş olan hamileliklerin olumsuz etkilenmesi beklenmemektedir. Kürtaj sayısının hızla artması ve üç kürtajın ve üstünün sonrasında görülen hamile durumu hamileliğin seyirlerini olumsuz etkiler.

KÜRTAJ SONRASI NASIL OLUR ?

Kürtaj işleminin bitmesiyle yaklaşık 5 dakika içerisinde uyanılmakta ve yatağınıza geri götürülürsünüz. Kendinize dönebilmeniz ve anestezi etkisinin ortadan kalkması yaklaşık 1 saati bulabilmektedir. Bu süre sonunda bir şeyler yiyip içebilirsiniz. Normal koşullara ve fiziksel işlevlerinize dönme durumu 4 ila 6 saat gibi sürede gerçekleşir. Kürtaj sonrası yapılacak olan ilk haftalık koşullar içerisinde doktorunuzun size yazdığı reçetede üzerinde ki ilaçları düzenli kullanmalısınız. Egzersiz, banyo, havuz, küvet gibi durumlardan uzak durmanız gerekmektedir. Kürtaj işlemleri sonrası 3 hafta içerisinde kanama olma durumu normal olarak gözükmektedir. Bazı kadınlarda kanama olmayabilir. İlk adet kanama dönemi, 5 veya 6 hafta sonrasında gerçekleşebilir. Zaman zaman görülen kanamalar, adet kanamaları değildir.

Tabii daha önce kaleme aldığımız Kürtaj Nedir ? konumuzu da okuyabilirsiniz.

Tek Yorum

  1. banu demiş ki:

    Yazık Canlara ne diye kürtaj yaptırıyorsunuz

    30 Haziran 2018
    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir