Kürtaj Nedir ?

Kürtaj Nedir – Kimler Kürtaj Olabilir ? Kürtaj dediğimiz zaman aklımıza istenmeyen gebelik aklımıza gelmiştir. Bu istenmeyen gebelikler her çiftin yaşayabileceği bir durum olmakla beraber çözümleri de vardır. Bu duruma sessiz kalmak, sizlere stres vermekten başka hiçbir şeye yaramamaktadır.

Kürtaj işleminden korkan bayanların bilmeleri gereken çok önemli bilgiler vardır. Bazı kadınların bu bilgilerin duyulması endişe ve korku yaratmasından ötürü problemler yaşanabilmektedir. Bu yüzden bilmeniz gereklidir diye düşünerek, Kürtaj işlemi her bayanın en doğal haklarından birisi olup bu işlemlerin gizli tutulması tıp dünyasının en temel prensiplerinden biri olarak bilinir. Bu bilgilere siz ve doktorunuz dışında kimseler ulaşamamaktadır.

KÜRTAJ NEDİR ?

Kürtaj işlemleri kadın hastalıkları ile beraber doğum uzmanlarının çok sık uyguladıkları küçük cerrahi operasyonlara verilen bir ad olarak bilinmektedir. Sıkça istenmeyen gebeliğin sonlandırılması için uygulanıyor olsa da, düşük olma sonrasında, kanamaların durdurulmasında ve öte yandan rahim içinde alınan bir parçanın patolojik açıdan incelenmesi sonucu tanı konulması olarak ifade edilir.

KÜRTAJ ’IN KELİME OLARAK ANLAMI ?

Kürtaj ve diğer bir adıyla küretaj kelime olarak kazıma anlamına gelmektedir. Tıp dünyasında bu işlem istenmeyen gebelikte rahim tahliye durumu, vakum yöntemleri olarak bilinen ve rahmin iç tabakasına zarar vermeyen bir yöntemle yapılır. Metalden yapılmış olan ( rahim için kazıma aletleri vb. ) gerekli görülmediği takdirde kullanılmaz. Gebelik dışı nedenler ile uygulanan kürtajlar için küret adı verilen metal aletler ile yapılan bir kürtaj biçimi olarak bilinmektedir.

NOT: Kürtaj; istenmeyen hamilelik veya gebelik sonlandırılması şeklinde ve istenmeyen gebelik için uygulanan yönteme, kürtaj yöntemi denilmektedir.

KÜRTAJ OLABİLECEK KİŞİLER ?

İstenmeyen hamilelik ve gebelik sonlandırma adına rahim tahliyesi yapılabilmesi için bire takım şartlar yer almaktadır.
Gebelikte 10. hafta yı geçmemelidir.
Gebelik haftası hesaplama işlemleri doktorlar tarafından yapılmakta olan, ultrasonografi esas alınması işlemidir. Son adet tarihi üzerinden hesaplanmakta olan gebelik haftası ultrasonografi ile uyumlu sonuçlar vermektedir.
Evli olan kadınların, eşlerinin de yapılacak olan bu müdahale için onay vermesi gerekmektedir.
18 yaş altı olan gruplar için, ebeveyn onayı gerekmektedir.
Evli olmayan ve 18 yaş üstü gruplarda ise kişinin kendi onayı yeterlidir.

Tek Yorum

  1. helin demiş ki:

    Kürtaj yaptıracağınıza korunma yöntemlerine başvursaydınız ya daha önceden

    29 Haziran 2018
    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir