Kış Ayları Öncesi Cilt Bakımı

Kış Ayları Öncesi Cilt Bakımı : Gelen Sonbahar sezonu ile birlikte önümüzde bizi bekleyen kış ayları için her türlü hazırlıklarımızı yapmaktayız. Kışlık elbiselerimiz, kışlık ayakkabılarımız hazırlanmıştır bile. Evlerimiz için önceden yapılan hazırlıklar için tamamlanmıştır. Ancak yaz aylarında güneşten koruduğumuz cildimiz ile ilgili yaptığımız tüm bakımları kış ayları için hazırladık mı? Soğuyan havalar ile birlikte cildimizde oluşabilecek pul pul döküntüleri görür gibisiniz değil mi? Bunu önlemek için cilt bakımı yapmak şart.

Kış aylarında soğuklar cildimizin pul pul olması, dudaklarımızın kuruyarak çatlaması ve ellerimizin kurumasına neden oluyor. Kışın cildimiz için gerekli olan tek şey nemdir. Bu sebeple kışın oluşan soğuklar nedeni ile cildimizdeki bu nem kayıplarını, yapılacak cilt bakımları ile telafi edebilir, bu suretle cildimizin bakımını tamamlayabiliriz. Cilt bakım uzmanlarının belirtmiş olduğu gibi, soğuk havalar ile birlikte cildimizde bulunan nem oranın azaldığı, kış aylarına özgün yoğunluk olarak hava kirliliğinin mevcut olduğu bu sebeple cildimizin yıprandığı şeklindedir.

Cilde özel bir bakım yapılmadığı takdirde kış aylarında kuruyan cildimiz, bu sebeple kurumaktadır. Kuruyan cilt üzerinde dökülmeler, kızarıklar oluşabilmektedir. Soğukların etkisi ile dudaklarda çatlamalar ile birlikte oluşan kırışıklıklar zaman üzerinde erken yaşlılık sinyalleri verebilmektedir. Yapılacak cilt bakımları ile bu gibi sorunlardan uzak kalınması mümkündür. Her cilt için ayrı şekilde uygulanan cilt bakımları için farklı bakımlar uygulanması gerekmektedir. Bu konu cilt bakımının ilk ve en önemli kuralıdır.

Cildin nem oranının cilde özel bir uygulama ile yapılması için ilk öncelikle cildimizin tanımını yapabilmeliyiz. Kuru ciltler için nem oranı yüksek, yağlı ciltler için ise nem oranı orantılı bir biçimde ayarlanması gerekmektedir. Bu konular için bir cilt bakım uzmanından yardım almanız önemle tavsiye edilir. Nemlendirici kremler ile uygulanabilecek yöntemler olduğu gibi, kış aylarına özgün bir şekilde yapılan yüz maskeleri ve el bakım kremlerini kullanabiliriz.

Soğuklarda çatlayan dudaklarımıza akşamları uygulayacağımız nem kremleri ve gündüzler dudak koruyucu rujlar ile sağlayabilmek mümkündür. Soğuk aylarda ayak bakımları için en önemli olan giyilecek ayakkabıların özellikli olmasına özen göstermektir. Bu sayede ayaklarınızın korumasına ilk adımı atacak olabilirsiniz. Günlük su tüketimini de unutmamak, kış aylarının en basit yöntemi olarak uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir