Salatalık Maskesi

Salatalık vitamin olarak K , B ve C vitaminleri yönünden zengindir. Minarel olaraksa ; potasyum , fosfor , biyotin , karbonhidrat , manganez ve yağ minarelleri yönünden zengin bir sebzedir. Doğal olarak salatalık maskesi içerdiği bu minarel ve vitaminler ile cildinizi içerden besler ve cildinizin ışıl ışıl olmasını sağlar.

Salatalığın Ve Salatalık Maskesinin Cilde Faydaları

Bildiğiniz gibi cildinizin nemlendirilmesi , cilt sağlığı açısından çok önemlidir. %95 oranında su dan oluşan salatalık cildinizin kurumasını engelleyerek nem oranını korur. Bu sayede cildiniz daha yumuşak ve pürüzsüz bir görünüm kazanır.

Salatalığın astringent özelliği bulunmaktadır. Bu özellik genişlemiş olan cilt gözeneklerinizin küçülmesini sağlar. Güzel bir cilt temizliğinden sonra kullanılan salatalık maskesi bu temiz gözeneklerin küçülmesini sağlar ve maksimum fayda elde etmiş olursunuz.

Ayrıca antioksidan olan salatalık cilt lekelerinin kaybolmasında da etkendir.

Genelde yeşil sebzelerde bulunan magnezyum ve potasyum açısından  zengin olan salatalık bu şekilde cildin yaşlanmasını önler.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi vitamin ve minareller yönünden zengin olan salatalık cildin bu ihtiyaçlarını doğal yoldan karşılar ve sağlıklı bir cilde sahip olmanızı sağlar.

Salatalık Maskesi Tarifi

Malzemeler :

  • 1 adet orta boy salatalık
  • 1 yemek kaşığı yoğurt

Hazırlanışı ve Uygulanması

Salatalığı yıkadıktan sonra kabuğunu soyarak mutfak robotundan geçiriyoruz. Sonra içine 1 yemek kaşığı yoğur ilave edip karıştırdıktan sonra yüzümüze sürüyoruz. Yaklaşık 15 dakika bekledikten sonra soğuk suyla yüzümüzü yıkıyoruz.

Salatalık maskesi her tip ciltte uygulanabilir. Sivilceli yüzlere sivilcelerin azalmasını sağladığı da kanıtlanmıştır. Düzenli olarak kullanılmasını tavsiye ederiz.

 

Naneli Salatalık Maskesi

Malzemeler

  • 1 yumurta
  • 2 adet orta boy salatalık
  • 5 – 6 yaprak yeşil nane

Hazırlanışı ve Uygulanması

Salatalığı yıkadıktan sonra kabuğunu soyun ve mutfak robotundan geçirin.  Nane yapraklarını iyice incelecek şekilde kesin. İnce kesilmiş nane ve robottan geçen salatalığı karıştırın , üzerine 1 yumurta akı ekleyerek iyice karışmasını sağlayın.

Sonra yüzünüze sürün ve kuruyana kadar bekleyin. Durulamak için soğuk su kullanın. Durulama sonrası maden suyu veya cilt temizleyicilerinizden biriyle yüzünüzü silerek etkisini artırabilirsiniz.

 

Sivilce Karşıtı Salatalık Maskesi

Malzemeler

  • 1 yemek kaşığı yulaf ezmesi
  • 1 yemek kaşığı bal
  • 1 adet orta boy salatalık

Hazırlanışı ve Uygulanması

Salatalığı yıkadıktan sonra kabuğunu soyun. Soyulan salatalık ve 1 yemek kaşığı yulaf ezmesini mutfak robotundan geçirin. Sonra 1 yemek kaşığı balı ilave ederek karıştırın.

Hazırlanan maskeyi yüzünüze sürün ve 15 dakika bekleyin. Durulamak için soğuk su kullanın.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir