Yağlı Ciltler İçin Öneriler

Aslında güzel görünmenin sırlarından birisi de cildinizin yağlı olmasıdır. Ancak bu yağlılık oranı fazla olduğu zaman rahatsız edici olabilmektedir. Öncelikle bazı cildin yağlanmasına neden olan faktörler bulunmaktadır. Bunların başında genetik faktör gelmektedir. En önemli faktör genetik diyebiliriz. Bununla beraber farklı nedenlerden bazıları çevre koşulları, sağlıksız beslenme, hormonal dengesizlik, hava koşulları da sizin durumunuzu etkileyebilmektedir nemli havalar cildinizi parlak ve yapışkan gibi gösterebilmektedir.

Yapılması Gerekenler

Sorunlarınız ileri düzeydeyse bir doktora danışmanızda fayda var ancak bunun yanında faydalı bilgilerde gerekli olabiliyor. Öncelikle yüzünüzün periyodik olarak temizliğine dikkat etmenizde fayda var. Yüzünüzü yıkarken çok soğuk su ile yıkamaktan kaçınarak mümkün olduğunca ılık su kullanmakta fayda var. Nemlendirici kullanmakta bu sorununuzda size yardımcı olacaktır ancak yağsız nemlendirici kullanmaya özen göstermeliyiz. Alkolsüz temizleyiciler de kullanmak bu konuda çok önemlidir.

Evde kendi kendinize yapacağınız cilt maskeleri de bu konuda size yardım edebilir.

– Soğuk süt ile cildinizi yıkayabilirsiniz bu cildinizin nefes almasını sağlayacak ve yağlanmaları önlemeye yardımcı olacaktır.

– Büyük marketlerde bulabileceğiniz tropik bir meyve olan papaya posası cildinizdeki ölü hücrelerin atılmasına yardımcı olarak cildinize canlılık kazandıracaktır.

– Yağlı ciltten kurtulmanın bir diğer yolu ise maske yapmak olabilir. Bunun için de karbonat maskesi yada karbonat ile portakal suyu maskesi yaparak cildinizin yenilenmesine ve yağlanmanın önlenmesine katkıda bulunun. Portakalın özünde bulunan asidik özellikle cildinizi pisliklerden arındırmak için birebir olacaktır.

– Ayrıca size faydalı olabilecek bir diğer maske ise kil, bal, limon suyu ve yumurta beyazını karıştırarak yüzünüze sürün ve 20 dakika bekleyin bekledikten sonra ılık su ile durulayın ve canlılığın farkına varacaksınız.

Saydığımız doğal yöntemlerin herhangi bir yan etkisi cildiniz bazı maddelere alerjisi yok ise bulunmamaktadır ve oldukça ekonomiktir. Bunun haricinde yağlanmaları önlemek için beslenmeye dikkat edilmeli hazır gıdalar, işlenmiş gıdalar, çay kahve gibi kafein barındıran içecekleri olabildiğince az tüketmek ayrıca bolca meyve ve sebze tüketmek gerekmektedir.

Tek Yorum

  1. sevda demiş ki:

    Sadece cildim değil ki saçlarım da çok yağlı. Kilolu olmakla Alakası var mı acep

    27 Haziran 2018
    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir