Ağız Kokusu

Ağız Kokusu Nedenleri ve Tedavi Yolları :

Yapılan araştırmalara göre ağız kokusu nun sebebinin diş temizliğinin, eksikliklerinden kaynaklandığı tespit edilmiştir. Diş fırçalama alışkanlığının olmaması ağızda bakterinin yerleşerek kükürt bileşikleri oluşturmasını sağlar.

Dişleri en az günde iki kez fırçalayarak, ağız bakım suyu ve diş ipi ile temizlik işleminin tamamlanması gerekmektedir. Böylece ağızda bakteri oluşumu engellenerek buna bağlı ağız kokularının da önüne geçilebilir.
Ağız kokusuna sebep olabilecek bir başka etmende yeterli miktarda su tüketimi yapmamaktır.

Su içmemek tükürük salgısını arttırarak, tükürük ile oluşan bakterilerin çoğalmasını sağlar ve ağız kokusuna neden olur. Uzmanların tavsiye ettiği günlük su tüketimi 8 bardak yaklaşık 2 litredir.

Ayrıca birçok faydası olan yeşil çayın ağız kokusuna faydalıdır, tüketimi halinde ağız kokusunu önlemektedir. Farklı durumlara karşı alerjisi olan kişilerde de ağız kokusu olması gözlemlenen bir durumdur, alerji burun kanallarını tıkayarak ağızdan nefes alınmasını mecbur kılar ve bu durumda ağızda kuruluk oluşur ve sonrasında da ağız kokusu bu nedenle burun tıkanıklıklarında önerilen bol miktarda sıvı tüketerek ağız kuruluğunun giderilmesidir.

Yine ağız kokusuna sebep olan başka bir durum bazı gıdaları fazla tüketmektir. Mesela; sarımsak, fazla tüketimi halinde kötü kokular bıraktığı bilinmektedir. Süt ürünlerinin kükürtsü bir koku bıraktığı ve balgam oluşturduğu da bilinen bir gerçektir. Ses sanatçıları bu yüzden süt ürünlerinin fazla tüketiminden kaçınmaktadır.

Sinüzit rahatsızlığı olan kişilerde de ağız kokusu görülmektedir, bu durumlarda tuzlu su en pratik çözümdür. Ağza alınarak gargara yapılması halinde hem rahatlatır hem de kötü kokuya son verir. Yine aynı şekilde reflü, mide de yara gibi mide rahatsızlıkları sebebi ile ağız kokusu yaşanabilir ve bu rahatsızlıklar için ise tarçın ve narenciye önerilmektedir.

2 Yorum

 1. Hale demiş ki:

  Benim arka dişlerim de çürüme meydana gelmişti. O zamanda ağızda kötü koku oluyor. Dişi çektirince koku falan da kalmadı.

  26 Haziran 2018
  Yanıtla
 2. banu demiş ki:

  İnsan dişini fırçalar birde ortamlara girmeden önce yediklerine dikkat ederse neden ağzı koksun ki

  27 Haziran 2018
  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir