Alerjik Astımın 5 Belirtisi ve Tedavisi

Astım hastalığı dünyada 300 milyonu etkileyen bir hastalıktır. Bahar aylarında polenlerin çoğalması gibi etkenlerle alerjik astımı olan kişiler zor bir sürece girmiş olurlar. Alerjik astım ilk olarak nefes darlığı, hırıltılı solunum gibi belirtilerle ortaya çıkmaktadır. Astımı polen dışında tetikleyen başka tetikleyiciler de mevcuttur.

Astım esasen kronik bir akciğer hastalığıdır. Astım kişinin nefes almasını zorlaştırır. Alerjiyi tetikleyen etmenler alerjik atımı da tetiklemektedirler. Polenler, kokular, duman, hatta klimaların üflediği hava alerjik astımı tetikleyebilmektedir. Burada mühim olan şey alerjinin hangi organda olduğudur. Alerjik astımı olan kişilerin ne zaman hasta olacakları kişiden kişiye değişmektedir. Mart, nisan ve mayıs aylarında yoğun polenler bu hastaları çok etkilemektedir. Bu kişilerin polen başta olmak üzere diğer tetikleyicilerden de yıl boyunca uzak durmaları gerekir. Alerjik astımı ileri seviyede olmayan kişiler sadece üşüttükleri zaman hastalığın belirtileriyle karşılaşabilmektedirler. Alerjik astımı bulunan kişilerin kedi, köpek gibi evcil hayvanlardan uzak durmaları gerekmektedir. Bütün bunların yanında stres, hava kirliliği de hastalığı tetikleyebilir.

Astımın Belirtileri

Astım hastalarının bronşları kasılır ve bu daralmalar alerjik astım belirtilerini ortaya çıkarır. Başlıca belirtileri :

  •  Kuru öksürük krizleri
  •  Nefes darlığı
  •  Nefes alıp verirken ıslık sesi çıkması
  • Göğüs ağrısı
  • Hırıltılı solunum

olmakla beraber burun akıntısı, göz yaşarması, boğazın kaşınması gibi belirtilerde ortaya çıkabilmektedir. Alerjik astımı teşhis etmek için akciğer grafisi incelemesi, solunum fonksiyon testi gibi yöntemler uygulanır.

Alerjik Astım Tedavisi

Alerjik astım kronik bir hastalıktır ve alerjik astımın tedavisi konusunda en mühim konu hastanın kendini rahatsız hissettiği ortamdan uzak durmasıdır. Yani kişiyi en çok ne etkiliyorsa, kişi o tetikleyicilerden uzakta bulunmalıdır. Bu yöntemle alerji uykuya geçmektedir. Kriz anı ilaçları gibi aynı zamanda düzenli kullanılacak ilaçlar da bulunmaktadır. İlaçların ne kadar ve ne zaman kullanılacağına hastanın doktoru karar vermektedir.
Özellikle bahar alerjilerinin önüne geçmek içinde rutubet, küf bulunmamasına dikkat edilmelidir. Polenlerin en yoğun olduğu saatlerde aktiviteler en aza indirilmelidir. Klimalara da polen filtreleri yerleştirilerek içeriye polenlerin girmesi engellenmelidir. Gözlerin korunması için gözlük kullanılabilir. Bu şekilde kişi riski en aza indirmiş olur.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir