Alzheimer Nedir ?

Alzheimer hastalığı demans hastalığının en çok görülen çeşitlerinden birisidir. Alzheimer hastalığına tam bir teşhis konulamamakla beraber beyin hücrelerinin zamanından önce ölmesi ve beyinde belirli oranda küçülmeler olmasıdır. Beynin kendinden beklenen aktiviteyi gösterememesidir. Yaşın ilerlemesiyle ortaya çıkan bu hastalık genellikle unutkanlık, konuşma becerilerinde gerileme, beyin fonksiyonlarında bozukluk ve 8- 10 yıl arasında ölümle sonuçlanabilmektedir. 65 yaş ve üzeri insanlarda daha fazla saptandığı ve kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görüldüğü bilinmektedir. Dünya üzerinde 30 milyonu aşkın Alzheimer hastası olduğu bilinmektedir.

Alzheimer Hastalığının Ortaya Çıkışı

Alzheimer hastalarının büyük bir çoğunluğu incelendiğinde hastaların genelinde hastalığın kalıtsal olarak geldiği gözlenmektedir. Bunun yanı sıra beyinde protein birikmesi, beyin hücrelerinde gereğinden çok fazla hücre ölümü, çeşitli zehirli maddelerin etkisi vardır. Kişi öncelikle küçük diyebileceğimiz unutkanlıklarla başlar sonraları ise sorduğu soruları tekrar sorma, yemek yiyip yemediğini hatırlayamaması vb durumlarla ilerleme gösterir. Sonrasında günlük işlerinde aksamalar meydana gelir, ailesinde kişileri tanıyamamaya başlar. Bu durum da psikolojisi bozulur ve kendini toplumdan soyutlamaya başlar ilerleyen süreçte konuşma, yürüme, ve odasını bulamama gibi sorunları nedeniyle yatağa mahkum bir hale gelir ve daha da ilerleyen süreçte hastalık ölüme dahi neden olabilmektedir.

Teşhisi Nasıl Koyuluyor ?

Aslında gerekli incelemeler yapılması sonucu kesin olarak bilinmemesine karşılık birçok bulduğu birleştirilmesi sonucu bu konuda düşünce oluşturulur ve kesin olarak bilinebilmesi için otopsi sonucu beynin tam anlamıyla incelenmesiyle ulaşılabilmektedir. Beyinden alınan filmler, kan tahlilleri ve psikolojik unsurlar bunun belirlenmesinde etkilidir. Ancak her unutkanlık Alzheimer değildir bunu da unutmamak gerekir.

Tedavisi Nasıl Oluyor ?

Hastalığın öncelikle insan ömrünün uzamasının da etkisi olduğu düşünülüyor. Sinan Canan hocanın dediği gibi insanların önceden bu kadar uzun yaşamıyor olması ve günümüzde insan ömrünün uzaması sebebiyle artık insan vücudu belli noktalarda sıkıntılar çıkararak beklenmedik şekillerde hastalıklar çıkarabiliyor. Kesin bir tedavisi olmayan bu hastalığın artık hastanın sadece yaşam kalitesini artırmaya yönelik eğilimler yapılıyor. Belirli ilaç tedavilerinin yanında psikolojik destek yöntemleriyle hastaya yardımcı olunmaya çalışılıyor. Ancak tıp bu konuda kendini geliştirmeye devam ediyor gün geçtikçe yeni yöntemler ortaya çıkıyor.

Tek Yorum

  1. Hale demiş ki:

    Yaşlılarda meydana gelince geride kalanlar için çok kötü bir durum. Tanımıyorlar , hatırlamıyorlar ALLAH kimsenin başına vermesin alzheimer belasını.

    19 Haziran 2018
    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir