Astım

Yazın Görülen Hastalıklardan Astım ; Yazın görülen en önemli hastalıklardan biri de astım. Astım, da her alerjik hastalık gibi yazın daha da can sıkıcı ağrılara rahatsızlıklara neden olan hastalıklardan birisidir. Yazın artan oranda rahatsızlık veren hastalıklar incelendiğinde ortaya çıkan en önemli sonuçlardan biri, bu tür hastalıklarının temelinde vücudun sahip olduğu bir alerji ve bu alerjiyi tetikleyen alerjenlerin bu mevsimde çoğalmasıdır.

Alerjen yoğunluğu yaz ve bahar aylarında diğer mevsimlere göre daha yoğundur. Yazın görülen astım hastalığının temelinde de bu alerjenler yatar, genel kanının aksine bahar mevsiminden sonra alerjik reaksiyon mevsiminin son bulduğu düşünülse de, bu yanlış bir kanıdır, bahar ayları kadar olmasa da yaz aylarındada mevsime özgü alerjen kaynakları ve yoğunluğu vardır. İşte bu alerjenler astım hastalığı olan hastaları yaz aylarında da tehdit etmektedir.

Yazın Görülen Astımın Alerjen Kaynakları ve Korunma Yolları

Yaz aylarındaki alerjiye neden olan faktörler bahar aylarındakinden biraz daha farklıdır, bu alerjenler genellikle havuz mevsiminin gelmesiyle birlikte havuz sularından, havuzda bulunan klor ve diğer kimyasallara bağlı maddeler alerji kaynağı olabilir astımı tetikleyebilir, bunun önüne geçmek için havuzdan çıkınca detaylı banyo yapmak, havuz suyunun etkilerini azaltacaktır.

Ayrıca burun için tuzlu su spreyleri, havuz suyunun göz ve kulak temasını kesmek için özel yüzme gözlüğü ve kulaklık takılması alerjenlerin temasını önleme açısından önemlidir. Ayrıca yazın konaklanan otellerde ve mekanlarda halıların temizliğine, klimaların filtre temizliğine, hayvan ve böcek bertaraf edilmesine kadar her detayı göz önünde bulundurmaları gerekmektedir.

Alerjik Astımın Tedavisi

Alerjik astım çok önemli kronik bir hastalıktır, bu hastalar düzenli bir şekilde doktor kontrolünden geçmelidirler. Astım hastalığına yakalanan hastaların sigaradan, kirli havadan dış etkenli tozlu ve kirli ortamlardan kaçınması gerekmektedir. Diğer Alerjik hastalıklar gibi astımın da kesin bir iyileştirici tedavi yöntemi yoktur. Çünkü bu hastalıklar genellik genetik karakterlidir. Ancak erken tanı ve doğru bir tedaviyle hastalığın etkisi azaltılabilir. Tedavinin amacında, hastanın yaşama kalitesini olabildiğince artırmaktır.

Alerjik astım tedavisi hastalığın kronik olmasından dolayı süreklilik arz eden bir tedavidir. Medikal tedavide kullanılan ilaçlar, solunum yolu ile alınan sprey veya toz biçimindeki ilaçlardır.

Tek Yorum

  1. helin demiş ki:

    Antalya İzmir gibi deniz kenarında ve nemli ortamlarda astım hastalarının hayatı daha zor geçiyor. ALLAH yardımcıları olsun.

    29 Haziran 2018
    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir