Bademcik İltihabı

Yaz geliyor havalar bir hayli ısındı ve siz ve çocuklarımız dondurma ve soğuk buzlu yiyecekler yemeye başladı. Soğuk yiyecek ve içeceklerin bize bir hayli zararı vardır. Bunlardan en önemlilerinden bir tanesi olan bademcik iltihabı hastalığı yaz aylarınızı kötü geçirmenizi sağlayabilmektedir. Bademcik iltihabı dediğimiz hastalığı kısaca tanım etmek gerekirse bademciğimizde oluşan küçük ve fazla sayıda iltihap diyebiliriz.

Bademcik İltihabı Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Yaz aylarımızı kötü geçirebilecek derecede olan bademcik iltihabı hastalığına yakalanıp yakalanmadığınızı anlamak için vücudunuzun oluşturduğu kimi belirtiler mevcuttur. Bunlardan en mühim ve asıl ağrı çekmemizi hizmet veren belirti Boğazımızın şişmesi ve bunun sonucunda boğazımızda fena bir biçimde bir ağrının oluşmasıdır. Bunun yanında halsizlik, yüksek ateş, ağız kokusu, ses değişmesi, mide bulantısı ve kusma gibi başka belirtileri de vardır.

Bademcik İltihabının Oluşma Sebebi Nedir?

Bademcik iltihabına yakalanma sebeplerinden en mühim neden virüslerdir diyebiliriz. Oranlarsak %75-80’lik bir oranda virüs den oluşuyorsa %20-25’lik bir kısmını ise farklı bakteriler oluşturmaktadır.

Bunu kamu dilinde açıklamak gerekirse farklı sebepler ortaya çıkabilir. Bunlar dan en mühimi bulaşıcı etkendir. Şayet hasta olan biriyle temas şeklinde olursak başka bir deyişle hasta bir insan hapşurur ise ve yakınınızdaysa, öksürürse veya hasta kişiyle tokalaşırsanız hastalığının size virüs yoluyla bulaşması kaçınılmazdır. Sadece temas şeklinde olmak değil hasta olan bireyin eşyalarını kullanmak da hasta olmanıza yol açabilir. Hasta olan kişinin kullandığı eşyaya türlü hastalık bakterileri bulaşmıştır ve sizde o eşyayı kullanırsanız size de bulaşabilmektedir.
Yaz aylarında Soğuk Yiyecek ve meşrubat içmek de Bademcik iltihabı hastalığının en mühim faktörlerindendir.
Yiyecek yerken ellerinizin temiz olmaması veya çıplak el ile hayvanlara temas şeklinde bulunmak, pis yerlere dokunmak vb. Gibi temiz olmayan olaylar da Bademcik iltihabı hastalığının oluşmasında kocaman tetikçilerdendir.

Bademcik İltihabı Hastalığından Nasıl Korunmalıdır ?

Çağımızın en can sıkıcı hastalıklarından olan Bademcik iltihabı hastalığından korunmak için kimi yollara başvurabilirsiniz. Bunlardan en önemlileri Yaz aylarında soğuk yiyecek ve soğuk içeceklerden mutlaka kaçınıla bilindiği kadar kaçınılmalıdır ve temiz olunmalıdır.

Bademcik iltihabı hastalığının tedavisi ise gayet kolaydır ve doktorunuzun vereceği ilaç ve metotlarla birkaç gün veya en geç 1 hafta içerisinde geçen bir hastalıktır.

2 Yorum

 1. ebru demiş ki:

  Bende de bademcik vardı. Özellikle yaz aylarında dondurma yiyince bademciklerim şişer ve iltihaplanırdı. En son doktor ameliyat ile bademciklerimi aldı ve o gün bugün dür rahatım.

  19 Haziran 2018
  Yanıtla
 2. helin demiş ki:

  Bademcik her insanda var ama bazıları şanslı mı ne , kiloyla dondurma yeseler şişmiyor. Bizimki bir külah dondurma yiyince maşşalah basketbol topu gibi oluyor.

  29 Haziran 2018
  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir