Bağırsak Hastalığı

Yaz Hastalığı Olarak Bağırsak Enfeksiyonları

Bağırsak hastalığı 22yaz mevsiminde görülen en sık hastalıklardan biridir. Bu hastalığa yaz hastalığı denilmesi abartı olmayacaktır, genellikle yazın görülen bu hastalık kış mevsiminde de görülse de çoğunlukla yaz mevsiminde ortaya çıkan bir rahatsızlıktır.

Çoğu hastalık yaz mevsiminde kış mevsimine nazaran daha çok görülürler bunlardan biride bağırsak enfeksiyonudur. Yaz mevsiminde geçirilen zamanının büyük kısmının dışarda olması, yiyeceklerin çabuk bozulması gibi nedenler bu hastalıkların yazın yaşanmasında rol oynayan faktörlerdendir. Bu hastalıklardan bir kısmı kendiliğinden iyileşirken, bir kısmı hafif bir tedaviyle iyileşir fakat bazı hastalıklar ciddi bir tedavi gerektirir aksi halde kalıcı fonksiyonel bozukluklara neden olabilir, bunlardan biride bağırsak enfeksiyonudur.

Bağırsak Enfeksiyonunun Nedenleri

Bağırsak enfeksiyonları hem viralhemde bakteriyel olabilmektedir, özelliği ne olursa olsun bağırsak enfeksiyonu ciddi bir tedavi gerektiren bir hastalıktır. Bağırsak enfeksiyonlarına neden olan bazı bakteri ve parazitler şunlardır;

  • Salmonella: Çiğ ve sağlıksız etlerde bulunur.
  • EscherichiaColi: Çiğ sığır etinde ve süt ürünlerinde bulunabilir neden olduğu enfeksiyon ölüme neden olabilir.
  • Staphylococcus: Et ve yumurta da görülebilen bu bakteri çeşidi bulaştığı bünyeyi 12 saat gibi kısa bir sürede hasta edebilir, tedavi edilmezse ölümcül vakalara bile neden olabilir.
  • Parazitler: Parazitler de bağırsaklarımızdaki besinlerden faydalanarak beslenirler ayrıca bağırsak enfeksiyonlarına da neden olabilirler.

Bağırsak Enfeksiyonunun Tedavisi

Bağırsak enfeksiyonuna neden olan etken bir bakteri ise bu enfeksiyonun tedavisinde en iyi sonuç verecek olan ilaç bir hekim tarafından uygun görülen antibiyotiktir, antibiyotikler bakteri tedavisinde çok iyi sonuç verebilen ilaçlardır.

Bağırsak enfeksiyonu eğer vücutta kabızlık yapıyorsa en iyi tedavi şekli bir laktasif almaktır. Laktasif kabızlığa iyi gelen dışkıyı yumuşatan, bağırsakta hareketi artıran maddelerdir.

Bağırsak Enfeksiyonun tedavisinde en önemli nokta sık yakalanılan bir enfeksiyon riskidir, böyle bir durumda hasta, ciddi bir gözetime alınmalı hayat tarzında değişiklikler yapılmalı, yada enfeksiyonun bir kolon iltihabına yol açıp açmadığı incelenmelidir, tedavi edilmeyen bağırsak enfeksiyonları zamanla ciddi hastalıklara sebep olur bunlardan biride kolon kanseridir, bağırsak enfeksiyonları tedavisi mutlaka hekim gözetiminde yapılması gereken bir hastalıktır.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir