Çocuklarda Güneş Çarpması

Çocuklarda güneş çarpması güneş ışınlarına uzun süre kalma sonucu, vücut ısısını düzenleyen sistemlerin bozulmasına bağlı olarak ortaya çıkan tıbbı bir sorundur. Hava sıcaklarının ani yükselmesi ile birlikte havada meydana gelen belirli değişmeler neticesinde sıcak çarpması vakalarında artış görülür.

Her yaştan insanı etkileyebilecek olan bu tehlikeli durum özellikle çocuklarda hayati sonuçlar doğurabilecek sorunlara yol açabilir. Güneş çarpmasının en büyük nedeni özellikle güneş ışınlarının en sert olduğu saat 12.00 ve 16.00 arasında güneşe çok fazla maruz kalmaktır.

Güneş çarpması riskinin en fazla olduğu zamanlar rüzgârsız havalardır. Özellikle yüksek sıcaklıklarda güneş çarpması vakaları yaşansa da daha düşük sıcaklıklarda da çocukları çarpma vakalarına rastlanabilir.

Güneş Çarpması Nasıl Meydana Gelir ?

Yaz mevsiminin gelmesiyle, çocuklar genellikle zamanın birçoğunu dışarda yada, sahillerde geçirirler, güneş etkisinin en yoğun olduğu bu yerlerde, güneşten kaynaklı yüksek ısılara maruz kalmak çocuklarda güneş çarpması vakalarının en büyük nedenidir.

Nemli havalar vücudun kendini soğutma mekanizmasını olumsuz etkileyerek güneş çarpması ihtimalini artırır. Aşırı sıcak ve nemli havalarda vücut kendi ısısını dengelemek adına, sıvı ve tuz kaybeder, güneş etkisinin yoğun olduğu şartlarda ise bu dengeleme mekanizması olumsuz etkilenir ve vücut ısısı aşırı yükselir, bu durum hayati tehlike yaratacak kalıcı organ hasarına bile neden olabilir. Özellikle çocuklar bu gibi durumlarda güneş çarpmasından çabuk etkilenebilirler.

Güneş Çarpması Belirtileri

Güneş çarpmasını tanısı konmasında yardımcı olabilecek durumlar; şiddetli baş ağrısı, bulantı, , yüksek ateş, terleyememe, sinir sistemi bozuklukları, ruhsal durum bozuklukları ve bilinç kaybıdır. Solunum da düzensizlik, vücut ısının 40 derecenin üzerinde seyretmesi tam anlamıyla güneş çarpması belirtisi olmayı ancak kontrol edilmesi gereken bir durumdur. Bu safhadan ileri safhalar, oldukça tehlikeli bir durum olan güneş çarpması vakasına neden olabilir. Bu durum yaşam kaybı riski çıkarabileceği gibi kalıcı hasar bırakma durumuyla da çocuk sağlığını tehdit edebilir, güneş çarpması vakalarında ilk yapılacak şey tıbbı bir müdahaledir.

Güneş çarpması tedavisinde yapılacak ilkyardım müdahalesi vücut ısısını düşürmeye yönelik olarak koltuk altı veya alına nemli bir bez yardımıyla uygulama yapmak ve en yakın sağlık kuruluşuna başvurmaktır.

Tek Yorum

  1. helin demiş ki:

    Çocuğun güneşe çıkması faydalıdır tamam da güneş çarpacak kadar da güneşte bırakmayın çocuğu. Ciltleri daha taze Yanar yavrucuklar

    29 Haziran 2018
    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir