Egzama ve Tedavisi

Egzama, halk arasında yaygın bir hastalıktır. Farklı tipleri olmakla beraber dermatoloji polikliniklerine başvuran hastalar arasında egzama hastaları önemli bir yeri işgal etmektedirler. Egzama, bu kadar yaygın olmasına rağmen ne yazık ki kesin bir tedavisi yoktur. Genlerinizden kaynaklanabileceği gibi sonradan da gelişebilen bir hastalıktır. Değişik tipleri olduğundan her hastada aynı belirtileri göstermemektedir. Egzamanın esas tedavisi, doktorun uyarılarını takip ederek bir koruma sağlamaktır.

Mevsimsel farklılıklar da hastalığı tetiklemektedir. Nem oranının düşük olduğu kış aylarında hastalık artmaktadır. Bunun yanında sabun, deterjan gibi kimyasal maddelerle de egzama oluşabilir. İlk başta su dolu kabarcıklar olarak başlayan hastalık bu kabarcıkların yerini kepeklenmeler ve kabukların almasının ardından cildin kalınlaşması bu aşamaları takip eder.

Egzama hastalığının en çok etkili olduğu organlarımızdan biri elimizdir. Sabun, deterjan, tozlu ortam gibi faktörler deriyi yıpratarak biyolojik savunma mekanizmasını zayıflattıkları için hastalık burada kendini daha çabuk gösterir. Diğer görüldüğü bir yer ise saçlı deridir. Bu egzama türü kronik bir egzamadır. Yazın azalmakla beraber kışın artış gösterir. Sedef hastalığından farklıdır. Hastalığın nüksetmesinde stresin en büyük payı almaktadır. Saçlı deri dışında kaşlar, burun yanları, kulak arkası gibi yerlerde de görülebilir. Egzama en çok elin ters tarafı ve ön kolda görülmektedir. Egzama alerjik sebeplerle de oluşabilir. Alerjisi olduğunuz maddeden uzak durmadıkça egzama düzelme göstermez.

Bu tür alerjik kökenli egzamada neyin alerji yaptığını anlamak için patch test yapılmaktadır.

Egzama Tedavisi

Egzama tedavi uygulanırken ilk olarak ıslak pansumanlar ve kortizon dışı bağışıklık sisteminin baskılayacak ilaçlar kullanılmaktadır. Deriyi güçlendirmek için nötral sabunlar, bariyer kremler ve eldivenler önerilmektedir.

Egzamadan Korunmak İçin Tedbirler ;

  • Nemin çok düşük olduğu yerlerde bulunmamaya çalışın.
  • Kışın yünlü kıyafetler tercih etmeyin.
  • Evinizi bol bol havalandırın.
  • Temizlik yaparken eldiven kullanın.
  • Banyo yaparken çok sıcak su kullanmayın ve sert lifler yerine yumuşak lifleri tercih edin. Banyodan sonra da nemlendirici kullanmayı unutmayın.
  • Elinizi ılık suyla temizleyin.
  • Nötr sabun ile ellerinizi yıkayın.
  • Çiğ yiyeceklere çıplak elle dokunmayın.
  • Evde yünlü battaniye, tüylü halı gibi toz çeken eşyaları özellikle yattığınızın odada bulundurmayın.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir