Epilepsi

Halk arasında sara hastalığı olarak da bilinen epilepsi hastalığı ya da nöbeti beynin normal aktivitesinin, sinir hücrelerinde geçici olarak meydana gelen ve beynin anormal aktivitesi sonucu beyin işlevlerinin yerine getiremediği görevleri sonucu oluşur. Vücudumuzun beynimizden yöneltildiği bilinmektedir. Bu sebeple önemli bir durum olup çok dikkatli ve ihtiyatlı olarak davranmakta fayda var. Bu hastalığın nedenleri arasında sayabileceğimiz bazı göstergeleri;

Hastalığın başlıca sebeplerinden olduğu düşünülen hasta olan kişinin doğumu sırasında beyin hücrelerine yeteri miktarda oksijen gitmemesi sonucu beyin ve beyin hücrelerinin hasar görmesinden dolayı oluşmaktadır. Ayrıca gebelik döneminde annenin sigara, alkol, uyuşturucu vb. kötü alışkanlıklarını devam ettirmesi bebeğini de olumsuz yönde etkilemektedir. Ayrıca beyinde oluşan tümörler, hipokampal skleroz, santral sinir sistemi enfeksiyonları, beyin damarlarında gelişimsel bozukluklar, kalıtımsal hastalıklar ve genetiksel nedenler, beyin damarının gelişimsel bozukluklarını bunun nedenleri arasında saymak mümkündür. Ancak belirttiğimiz nedenler hastalığın nedenleri olmakla beraber halen neden kaynaklandığı bilinmeyen epilepsi hastaları bulunmaktadır.

Hastalığın Tedavisi ve Yaşananlar

Öncelikle beynin elektriksel sinir hücrelerinde oluşan bir hastalık olduğundan dolayı tedavisinde oldukça titiz olmakta fayda var. Ayrıca bu sara nöbetlerini tetikleyici alışkanlıklardan uzak durmakta da fayda var. Bunlar alkol, sigara, uyuşturucu gibi normal insanlara oranla epilepsi hastalarına çok daha büyük etkileri bulunmaktadır. Bununla beraber gece yatmadan önce ağır yiyecekler yemek, çok fazla aç kalmak, kafein alımının çok fazla olması ve stresten uzak olmak hayati önem arz etmektedir. Şunu unutmamak gerekir ki epilepsi tedavi edilebilir bir hastalıktır. Ayrıca yukarıda belirttiğimiz gibi epilepsi hastalığının çok nedeni olduğu için bu tedavi edilen hastaların bu nedenlerden bazı gruplar için geçerli olduğu biliniyor. Tıp her geçen gün ilerlemekte ve yeni tedavi yöntemleri ortaya çıkmaktadır. Bunlar yeni ilaç tedavileri, yeni cerrahi yöntemler ve beynin pillerle, yeni cihazlarlar, yeni görüntüleme yöntemleri olarak söyleyebiliriz.

İlacın ilaç tedavisi yöntemiyle tedavi edilmesi şeker hastalarında olduğu gibi hastalığı iyileştirici olarak değil de hastalığı yatıştırıcı ve kalıcı etkilerini önleyici olarak yapılır. Epilepsi cerrahisi ise bu konuda tam ve kalıcı etkinin görüldüğü bir tedavi çeşididir.

Tek Yorum

  1. helin demiş ki:

    İki defa epilepsi krizine giren kişi gördüm. Resmen kişi kilitleniyor , kendini sıkıp ağzından köpük gibi birşeyler çıkıyor. Kötü birşey. Soğan kokuyorlardı burnunun dibine artık ne işe yarıyorsa

    29 Haziran 2018
    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir