Güneş Lekelerini Önlemenin Yolları

Aslında birçoğumuz bronz görünmeyi seviyoruz ve bronz görünmek için gün içerisinde saatlerimizi güneşlenerek harcıyoruz peki bronzluğun aslında bir cilt hasarı olduğunu biliyor muyuz? Bronzlaşmak için sürdüğümüz havuç ve kakao yağları cilt lekelerine davetiye çıkardığından haberimiz var mı?

Tıp diliyle “solar lentigo” olarak bilinen güneş lekeleri oluşumunda en büyük etmen güneştir. Güneş lekelerine zor bronzlaşan, çabuk kızaran ciltlerde daha çok rastlanıyor. Ayrıca güneş altında uzun bir süreden sonra ilk defa güneşlenirken uzun süre kalmak deride yanıklara, kabarma ve soyulmalara neden olabilmektedir. Güneş lekelerinin oluşumunda genetik faktörünü göz ardı etmek pek de mümkün değildir.

Çiller Güneş Lekeleriyle Aynı mı?

İkisi de birbirine çok benzeyen güneş lekeleri ve çiller aslında farklı şeyler ayrıca ikisi de yaz aylarında ortaya çıktığından dolayı karıştırılabiliyor. Çoğunlukla açık renkli kişilerde bulunan çillenme sorununa çözüm ise güneşten uzak durmak olarak gösterilebilir. Güneşe çıkmak zorunlu ise de yüksek faktörlü güneş kremleri kullanılarak bu durumun önüne geçilebilir.

Çillerden ayrı olarak güneş lekelerinin hasarlarının vücuda zararlı olması çok az bir ihtimaldir. Ancak güneş lekelerini de önlemenin yollarından birisi kademeli olarak güneşte kalmak ve hiçbir zaman deri soyulmasına vs neden olacak kadar güneşlenmemektir. Ayrıca güneş hasar almış deride daha çok etki göstermekte ve cildin erken yaşlanmasına davetiye çıkarmaktadır. Bu yüzden güneşte gereğinden fazla kalmamak ve cildi güneşlenmelere alıştırarak kademeli olarak güneşlenmek ve güneşlenmeyi zaman içerisinde artırmak dikkat edilmesi gereken bir husus olmaktadır.

Güneş Lekeleri Nasıl Geçer?

Güneş lekeleri sizleri endişelendirecek kadar fazla oldu ise bir dermatolog kontrolünde tedavi edilebilir. Bunun haricinde fazla önemi yok ise deri için renk açıcı kremler kullanarak, dondurma tedavisi, yüzeysel peeling gibi korunma yöntemleri uygulanabilir. Bunların haricinde güneşte kalmayı azaltabilirsiniz ve güneşten koruyucu kremlerin faktörlerini artırmakta fayda var. Doğal yöntemler olarak elma sirkesini de sürmek ve bunu limonla karıştırarak yapmak suretiyle hem lekeleri giderici olmakta hem de derideki yaşlanmaların önüne geçilmektedir.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir