İshal

Yaz İshali

Yaz ishali yaz mevsiminde mevsimsel şartlardan ötürü en çok görülen hastalıklardan biridir. İshal, günlük dışkılama sayısının artması ve dışkılamanın sulu olmasıyla meydana gelen bir rahatsızlıktır. Genelde kısa süreli olarak görülse de, bu durum bazen uzun sürebilir. Bu durumda vücutta sıvı ve mineral kaybına yol açarak, ciddi sonuçlar doğurabilir. İshal her yaş grubunda sıklıkla görülebilen bir hijyen hastalığıdır.

Bulaşıcı bir hastalık olan ishal tedavi edilmezse ölümcül sonuçlara dahi yol açabilir. Hastalığın en önemli komplikasyonlardan birisi şiddetli karın ağrılarına eşlik eden dışkılama hissi, söz konusu bu ağrılar kıvrandırıcı bir sancı şeklindedir. Bu ağrılara baş ağrısı, ateş, kusma gibi belirtiler eşlik edebilir.

Yaz İshalinin Altında Yatan Nedenler

İshalin ortaya çıkmasında çeşitli faktörler rol oynayabilir. İshal genellikle mikrobiktir fakat mikrobik sebeplerden bağımsız birçok sebeple de ortaya çıkabilir. Virüs ya da bakteriyel en çok görülen nedenlerdir. Bunların sebeplerin dışında zehirli maddeler, parazitler, bazı ilaçlar başta olmak üzere birtakım hijyene bağlı sebepler, kimi hastalıkların veya bazı hormonal rahatsızlıklar da ishale sebep olabilir.

Ayrıca üzüntü ve stres gibi psikolojik faktörlerde da ishali tetikleyici durumları ortaya çıkarabilir. Hastalığa bağlık olarak hızlanan bağırsak faaliyetleri, dışkının suyunun geri emilmesini engeller ve dışkı sulu kalır. Ayrıca bağırsak duvarında bulunan villus adını verilen görevi dışkıdaki suyu emmek olan emici uçların, hastalık nedeniyle görevini yerine getirmemesi dolayısıyla ishal oluşur.

Yaz İshalinin Tedavisi

Öncelikle olarak tedavinin başında ishale neden olan sebep belirlenir, eğer ishal bir bakteri kaynaklıysa tedavide kullanılacak yöntem antibiyotik tedavisidir.

Tedavide ikinci aşama vücudun kaybettiği su tuz ve diğer minerallerin vücuda takviye edilmesidir, yaz aylarında su ihtiyacının diğer mevsimlere oranla artması sonucu bolca içilen sular hijyen olarak yeterli olmamasından kaynaklı oluşabilen ishal, temiz su kaynaklarının kullanılmasıyla iyileşebilir.

İshale karşı kişisel temizliğe önem verilmeli ve ishal durumunda doktor kontrolünde ilaç tedavisine geç kalınmadan başlanmalıdır.Hastalık döneminde alerjik reaksiyon oluşturabilecek süt ve diğer hayvansal ürünlerden, temizliğinden şüphe edilen diğer gıdalardan uzak durmakta fayda var.

2 Yorum

 1. Hale demiş ki:

  Yazın ishal olmak kadar kötüsü var mı ki ;(

  26 Haziran 2018
  Yanıtla
 2. helin demiş ki:

  Hemen probiyotik ve muz yemek lazım. Berbat bir hastalık şu ishal.

  29 Haziran 2018
  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir