Kivi ve Muzun Faydaları Nelerdir ?

Kivi ve muzun faydaları nı sizler için araştırdık ve aşağıda sırayla ele alacağız.

KİVİNİN FAYDALARI

Hem ekşi hem de tatlı tatları içerisinde bulunduran kivi insan sağlığı için oldukça faydalı bir meyvedir. Besin değeri yüksek, vitamini, minerali bol olan kivinin antioksidan özelliği vardır. Antioksidan özelliği ile kivi vücudumuzu toksinlerden temizler.

Kolesterol düşürücü özelliği de bulunan meyve sağlığımız açısından çok önemlidir. Faydaları birçok vitamini içinde barındıran kivi insan vücudunun 1 günlük C vitamini ihtiyacını da karşılamış oluyor. Kivinin faydalarını saymakla bitmez ama öne çıkan faydaları ise şu şekildedir. Kalp ve damar rahatsızlıklarına iyi gelmekte kılcal damar yapısını kuvvetlendirmektedir. Ayrıca kanı sulandırıcı etkisi vardır. Kan basıncını ise düzene sokar. Kolesterol seviyesini de dengeler. Üst solunun yolu enfeksiyonları, grip, öksürük, astım gibi rahatsızlıklara kivi oldukça yararlıdır. Bununla beraber kivinin nefes alıp verme problemlerine de faydalı olduğu görülmektedir.

Özellikle 6 – 7 yaşlarındaki çocukların yaşamış olduğu nefes darlığı, astım ve gece öksürüğü problemlerine karşı birebirdir. Kivi sindirim sistemini kolaylaştırır ve bağışıklık sistemini destekler. Bağışık sistemini dengeleyen kivi bizi hastalıklara karşı korur. Kivinin faydaları hasta olma riskimizi en aza indirir. Yapılan bir diğer araştırmaya göre ise kivinin DNA zararını azalttığı tespit edilmiştir. C vitamini açısından zengin meyvenin en önemli özelliği ise kanseri önleyici etkisinin bulunmasıdır. Çeşitli maske yapımlarında da kullanılan kivinin yaşlanma karşıtı etkisi olduğu bilinmektedir.

MUZUN FAYDALARI

İçeriğinde karbonhidrat, protein ve yağ içeren muz oldukça besleyici ve doyurucudur. Ayrıca içeriğinde bol miktarda bulunan potasyum sayesinde kas ve sinir yapımız için oldukça etkili bir besindir. Kas kasılmalarına, sinir uyarımına iyi gelir. Potasyum kaynağı sayesinde vücudumuzun su dengesini korur ve kanın pıhtılaşmasını sağlar. Bu özellikler ile kalp ve damar hastalıklarına iyi gelir.

Muzda lif oranı yüksek olması sebebi ile vücudumuza enerji verir. Spor yapanlarve diyet yapanlar muzu ara öğünde tüketmelidirler. Çünkü muzun faydaları hem vücudumuzun dinç kalmasını sağlar, hem yorgunluğumuzu önler hem de tok tutar. Meyve olarak tüketilebileceği gibi çeşitli tatlılarda da kullanılarak tüketilebilir. Ayrıca yapılan araştırmalar sonucu (Dünya Sağlık Örgütü) kas ve sinir sistemine iyi gelen muz felç riskini de azaltır. Tansiyon ve kolesterol dengesini korur. Anti oksidan özelliği sayesinde ölü hücreleri vücuttan atar ve hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur. Böylelikle yaşlanmaya ve kırışıklara engel olur.

Kanseri önler. Mide rahatsızlıklarına iyi gelir. Gastrit ve ülser ağrılarının hafiflemesini sağlar. Mide de asit salgılanmasını önler. Besleyici ve protein deposu olan muzu bebeklerimiz de kolayca tüketebilir. Kolay yenmesi ve yumuşak yapısı sayesinde bebeklerimizi rahatlıkla besleyebiliriz. Aynı zamanda muz strese de iyi gelir. Antidepresan özelliği ile rahatlatıcıdır. Muz mutluluk verir. Kalsiyum kaynağı bol olan muz kemik yapısına iyi gelir. Diş ve diş eti sağlığında da oldukça etkilidir. Muz sindirim sistemimizi düzenler.

Hem kabızlıkta hem de ishal gibi rahatsızlıklarımızda muzu rahatlıkla tüketebiliriz. Muzun faydalarının yanı sıra çöpe attığımız muz kabuklarının faydaları da oldukça fazladır. Muz kabuğu vücut yara ve ağrılarına iyi gelir. Nasırlarımıza muz kabuğunu sardığımızda nasırların yumuşamasını sağlar. Sivrisinek ve arı sokmalarına karşı kabuk sürersek yaranın şişmesini engeller. Cilt lekelerine ve aknelere sürüldüğünde de oldukça etki sağlar. Romatizma ağrıları için ağrıyan bölgeye muz sarmak ve bir süre bekletmek acımızı dindirir.

Tek Yorum

  1. sevda demiş ki:

    Faydasını bilmem ama ikisinin de tadı mükemmel. Hele bir de atom oldu mu oooo süper ötesi

    27 Haziran 2018
    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir