Köselik nedir , nasıl tedavi edilir ?

Erkeği tamamlayan unsur olarak sakallar gösterilebilir. Sakalsız erkekler coğrafyamız itibari ile biraz daha eksik kalmaktadır. Ergenliğe girmiş olmasına rağmen kişide sakal ve bıyık çıkmaması durumu köselik olarak adlandırılır. Tabi ergenliğe girdim hemen sakalım çıksın diye beklenmemelidir.

Yaşınız 18- 20 oldu ve hala sakal ve bıyık olmaması durumunda bir doktora görünüp hormonal durumunuzu ölçtürebilirsiniz. Eğer yakın akrabalarınız baba, amca, dede, dayı, ağabeyiniz gibi kişilerin bu tarz sorunları varsa genetikten taşınan bir köse olma sorununuz bulunabilir.

Hormonal açıdan normal olmanıza rağmen sakalınızın çıkmaması durumu genetik olarak gösterilebilir. Ancak her köselik genetik olarak gösterilmeyebilir. Doktor kontrolünün ardından köselik için tedaviye başlamanızda yarar vardır. Size sunulan ve doğal olmayan köselik için ilaçlar ve serumlar satılmaktadır. Ancak doktor gözetiminde bu ilaçların kullanılması sağlığınız açısından daha uygun olacaktır.

Tedavi Yöntemleri

Günümüzde tıp alanında ilerlemeler köse olan kişilerin tedavilerinde de rahat bir şekilde yapılmasına olanak sağlamaktadır. Öncelikle bir doktora muayene olarak sizin için en uygun yöntemi denemelisiniz. Öncelikli olarak uygulanan tedavi sakal için serum tedavisi olmaktadır.

Mezoterapi, sakal çıkaran krem ve sakal çıkaran losyon ile bu probleme çözüm aranmaktadır. Kişinin sağlık durumuna göre bu konuda uzman kişilerden yardım alınarak hangi ürün kullanılacaksa kararlaştırılır. Bu ürünlerin fayda vermemesi sonucu ise sakal ve bıyık ekim işlemleri yapılabilmektedir.

Gelişen teknoloji ile herhangi bir ağrı olmaksızın sakal ve bıyık ekimleri mümkündür. Kişinin köse olma durumu sonradan dökülme ve hiç sakal çıkmaması ile de olabilmektedir. Kısmen bazı bölgelere ekim yapılabildiği gibi hiç sakalı çıkmamış kişilerin tüm olarak sakal ekimi de yapılabilmektedir.

Ayrıca sakalı çıkmış olup çok seyrek olanlar ve arasında çok boşluk olanlar için ekim ve düzeltme işlemleri de yapılmaktadır. Genellikle sakal bölgesine 1.000 ile 2.000 kök arasında bir ekim yapılmaktadır. Bıyık bölgesi için ise 400 ile 800 kök arasında ekim yapılmaktadır.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir