Mevsimsel Deri Hastalıkları

Yazın Görülen Deri Hastalıkları

Yaz ayı havadaki alerjen miktarının en yoğun olduğu aydır, bu durum yaz aylarında mevsime özgü hastalıkların ortaya çıkmasında önemli bir faktör olmaktadır. Bu aylarda görülen alerjen yada mikrop kapmasına bağlı olarak ortaya çıkan mevsimsel deri hastalıkları dır.

Havada alerjenlerden kaynaklı olmasının yanı sıra yüzme sezonu olması nedeniyle tatil bölgelerinde, havuzlarda toplu bulunan yerlerde mikrop kapmasına bağlı olarak ta ortaya çıkan deri hastalıkları tedavi edilmemesi önemli sonuçlar doğurabilecek bir alerjik, mikrop kökenli bir hastalıktır. Bu hastalıklardan yaz mevsiminde sıklıkla görülen deri hastalıkları,

Siğiller: Siğiller havuz kenarında ya da başka yerlerde bulunan virüsler nedeniyle vücuda bulaşır, bu deri hastalığına neden olan 150 ye yakın virüs çeşidi vardır.
Mantar: Mantarlarhijyenik olmayan ortamlardan bulaşan bir deri hastalığıdır. Ayak tırnakları, kasıklarda veya vücudun belirli bölgelerinde ortaya çıkabilen bu mikroorganizma kökenli hastalık sıcak ve nemli ortamlarda çoğalırlar.

Mevsimsel Deri Hastalıklarının Belirtileri

Mevsimsel deri hastalığına yakalanan kişiler de belirteler gözle görülebilir özelliktedir. Mantar ve Siğil olarak adlandırılan bu hastalıklar deri görünümünü değiştirir deride bazen kokuya, bazen deri dezenformasyonuna neden olurken, bazen deride kendilerine özgü şekillerle deride kendilerini gösterebilmektedirler.

Mevsimsel Deri Hastalıklarının Tedavisi

Mevsimsel deri hastalıklarından siğil tedavisinin çok fazla çeşidi vardır. Bunlardan en sık kullanılanı dondurma, yakma, yada özel solüsyonlar, kremler yardımıyla yok etmeyken, yeni tedavi yaklaşımlarında lazer ile operasyonlar yapılabilmektedir, siğiller genelde görünüm açısından rahatsızlık yaratırken bazı türleri ağrılı durumlara yol açabilir, bu durumlarda siğillerin vücuttan hekim yardımıyla bertaraf edilmesi gerekir.

Diğer bir deri hastalığı olan mantar hastalığının tedavisinde mantarın özelliğine ve etkilediği yere göre tedavi uygulanır örnek olarak saç mantarlarında bazı medikal şampuanlar kullanılırken, ayak mantar tedavilerinde kremler ve antibiyotiklerden yararlanılabilmektedir.

Mantar tedavisinin temelinde antibiyotikler yer alırken, kişisel eşyaların ortak kullanımından kaçmak, temizliğinden emin olunan havuz, sauna vb. alanlarda yüzmek vakit geçirmek, kişisel terlik havluların temizliğine önem vermek, sadece kişisel olarak kullanmak mantar hastalığının tedavisinin bir diğer ayağıdır, aksi halde mantar deride döküntü, yanma gibi semptomlar göstererek ciddi sonuçlar doğurabilir.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir