Öksürüğe Ne İyi Gelir ?

Eğer öksürük şikayeti ile karşı karşıyaysanız ve ondan kurtulmak istiyorsanız, en başta öksürüğe sebep olan hastalıklar ve onların tedavisiyle işe başlamalısınız. Öksürüğe ne iyi gelir demeden önce sebeplerine bakalım. Daha çok solunum yolu enfeksiyonları öksürüğün baş sebebi olduğundan:

 • Düzenli ve dengeli beslenmek
 • Tozlu ortamlardan uzak durmak
 • Spor ve yürüyüş yapmak
 • Uyku sürelerine dikkat etmek
 • Bol sıvı almak , gibi çözümler öksürüğünüzü kesecektir.

Bunların yanında sigara kullanılması da öksürüğü tetiklemektedir. Ciğerlere ciddi zarar verdiğinden, herhangi bir soğuk algınlığına lüzum olmaksızın ciddi öksürük şikayetleriniz olabilir. Haliyle burada aslolan sağlıklı bir hayatı tercih etmektir.
Öksürüğünüzü yumuşatmak için süt ve bal karışımını deneyebilirsiniz. Veya balın içine aşırı olmamak kaydıyla karabiber atmak da faydalı olacaktır. Günde en az 2-2,5 litre su tüketmeyi de ihmal etmeyin.

Öksürükle karşılaşıldığında ilk olarak öksürük şurubu akla gelmemelidir. Doktorunuza danışmadan herhangi bir şekilde öksürük şurubu kullanmamalısınız.

Öksürüğe İyi Gelen Bitki Çayları

Ayva Çayı

Ayva, kış aylarında bolca tüketilen bir meyvedir. Öksürüğünüzün azalmasına yardımcı olur. Sindirimi de kolaylaştırmaktadır. Ayva kabuğu, elma kabuğu, ıhlamur çiçekleri, 3 adet kakule ve 3 adet ayva çekirdeği kullanarak ayva çayı hazırlayabilirsiniz. Sabah, öğle ve akşam yatmadan 40 dakika evvel bir fincan alınmalıdır.

Yaseminli Portakal Çayı

Bu bitki çayı, yüksek oranda C vitamini içerdiğinden güçlü bir antioksidan olarak karşımıza çıkmaktadır. Öksürük yanında soğuk algınlığı, ateşli hastalıklar ve zayıflama gibi çeşitli maksatlarla da kullanılabilmektedir. Bu karışımı hazırlamak için Portakal, zencefil, karanfil ve yasemin çiçeği kullanmalısınız. Yine Ayva çayı gibi sabah, öğle ve akşam yatmadan 40 dakika evvel bir fincan içilir.

Kuşburnu Çayı

Kuşburnu da tıpkı dikkat çektiğimiz diğer bitki çayları gibi öksürüğe iyi gelmektedir. Hazırlamak için kuşburnu meyveleri ve ekinezya kabuk tarçın kullanmalısınız. Ağzı kapalı bir çaydanlıkta suyu kaynattıktan sonra malzemeleri ekleyip 10-15 dakika demlemelisiniz. Yine diğer çaylarda olduğu gibi sabah, öğle ve akşam yatmadan 40 önce bir fincan şeklinde kullanmalısınız.
Eğer bir kronik hastalığınız varsa, yine bu bitki çaylarını tüketmeden önce doktorunuza danışmalısınız. Zira öngörülemeyen bazı yan etkileri olabilir.

Tek Yorum

 1. helin demiş ki:

  Anneme sorsanız nane limon iyi gelir gerisi boş ;))

  29 Haziran 2018
  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir