Sağlığı Korumak İçin Nasıl Beslenmeli

Yaşamsal mücadele ile birlikte insanların hayatın olağan akışı içerisinde yer alan beslenme alışkanlıkları sağlık açısından en önemli tetikleyicidir. Günlük ihtiyaçlar ile birlikte insanların belirli derecede alacağı enerji potansiyeli için sağlıklı ve düzenli beslenmenin önemi büyüktür. Bu sebeple sağlıklı beslenmenin ne şekilde yapılacağın, hangi koşullarda ne gibi besinlerin kullanılması gerektiği iyi bilinmelidir. Sağlıklı beslenme için yapılacak her türlü dikkat ve bu konudaki özveri kişinin günlük yaşamında kendi bünyesine uygun şekilde hazırlayacağı besinleri almalıdır. Kişiler sağlıklı beslenme için ilk olarak düzenli bir yemek saatinin belirlemesi önemlidir.

İnsanların beslenme şekilleri için oluşturacağı planlamalar kişinin kendi sağlığı ile değişim gösterebilir. Kimi zaman az yiyerek öğünlerini çoğaltmak, kimi zaman ise daha az öğün ile gün geçirmek kişiye göre değişim gösterir.

Eskilerden gelen bilgiler “ Sabah kahvaltısının kuvvetli yapılması, Öğlen yemeklerinin az besin ile giderilmesi, akşam yemeklerinde ise çoğunluğu sebze ve meyve tüketimi ile geçiştirilmesi” olarak bildirilmektedir. Bu verilen bilgiler çerçevesince kişilerin öğünlerinde yemekleri tüketmesi konusunda hangi şartların oluştuğu bildirilmiş. Buna göre insanların bir öğün içerisinde tüketeceği besinler içinde en önemli olan sabah kahvaltılarıdır.

Tüketilecek besinler hakkında ise yine kişinin sağlık koşulları altında sürdürdüğü yaşamsal verileri ön planda tutulmalıdır. Kişilerin öğün içerisinde tüketecekleri besinlerin ne kadar yağlı, ne kadar tuzlu ve ne kadar şekerli olacağı konusunda kesin bir hüküm belirtmek yanlış olur. O sebeple kişinin kendini bilmesi veya bu konuda uzman biri tarafından yardım alması çok önemlidir. Ancak birçok kişinin ortak belirlemelerine göre tüketilen besinlerin çok yağlı, çok tuzlu olması sağlık açısından tehlikeli olacağı belirtilmiştir. Bu sebeple üç beyaz zehir olarak belirlenen Un, Tuz ve şekerden uzak kalınması en büyük tavsiyeler arasında gelmektedir.

Sağlıklı beslenme konusunda birçok diyetisyen ve uzman doktorların ortak kararı olan Meyve tüketimi de ön planda tutulmalıdır. Meyveler tarafından alınmakta olan ve besin değerleri yüksek meyvelerin tüketilmesi veya meyvelerin özünden hazırlanarak sunulan meyve sularının tüketimleri ise sağlık açısından büyük etkenler arasındadır.

Tek Yorum

  1. helin demiş ki:

    Önceden insanlar yiyecek bulamazmış şimdiler de ise o kadar çok ki hangisinden ne kadar yiyeceğimizi şaşırır olduk.

    2 Temmuz 2018
    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir