Sinüzit

Sinüzit hem kış aylarında hem yaz aylarında sıkça görülen bir hastalıktır, sinüzit kışın soğuk hava bağlı olarak mukoza da ortaya çıkan bir rahatsızlık olup, yaz sinüziti tamamen kış sinüzitinden farklı sebeplerle ortaya çıkan bir hastalıktır.Sinüs,yüz kemikleri ve kafatasının içine bulunan boşluklardır.

Bu boşluklarda solunum ile görevli hücreler bulunur. Bu hücreler, solunan havayı ısıtma, nemlendirme ve bakterileri süzerek vücuttan uzaklaştırmaktır. Bu tabakanın iltihaplanmasına sinüzit denir. Yaz aylarında sinüzite yakalanma oranı kış aylarına nispeten daha fazladır. Bunun en büyük sebebi mevsim geçişleri ve bu geçişlerin getirdiği sonuçlardır, mevsim geçişleriyle birlikte havada ki alerjen sayısı artmakta, ayrıca vücut direncine zarar veren bir farklılaşmanın ortaya çıkmasıdır. Ayrıca yaz sinüzitini etkileyen diğer önemli faktörlerde alkol ve sigara kullanımıdır.

Sinüzit Belirtileri

Sinüzit her mevsim görülebilen bir hastalık olmasının yanında yaz mevsiminde sıkça görülen bir hastalıktır, yaz sinüziti daha çok alerjen kaynaklıdır bu hastalığın belirtisi diğer alerjen kaynaklı hastalıklarla benzerlik göstermekte olup tedavisi daha farklı bir hastalıktır, yaz sinüziti tedavi edilmese hayat kalitesini azaltır ve dayanılmaz ağrılara neden olabilir. Bu hastalığın belirtileri;

 • Göz çevresinde ağrı
 • Alın boşluğunda ağrı
 • Burun akıntısında yeşil renk
 • Başın her bölgesinde bitmek bilmeyen ağrı mide bulantısı kusma
 • Nefeste kötü koku
 • Koku alma hissinde azalma veya tamamen yok olma
 •  Boğazda yanma

Yaz Sinüzitinin Tedavisi

Yaz sinüziti tedavi edilmez ise ciddi ağrılara neden olabilecek, mevsim boyu sürebilecek ağrılara neden olabilir, kendiliğinden geçme şansı yok denecek kadar azdır, sinüzit tedavisi genellikle medikal yöntemlerle yapılmakta olup son zamanlarda da cerrahi yöntemlerle de çok başarılı sonuçlar alınabilmektedir.

Alerjik sinüzit tedavisinde genellikle ilaç ve antibiyotikler kullanılmakta olup bu türmedikal tedaviyle iyileşme 10-20 gün sürebilmektedir. Tedavide kullanılan ilaçlar, burun açıcı spreyler, ağrı kesici ilaçlar,alerji giderici haplar, sinüs yıkayıcı spreyler olarak değişebilmektedir. Sinüzit bu ilaçlar ile tedavi edildiği halde geçmiyorsa, bu durumlarda cerrahi müdahaleye başvurulmalıdır, cerrahi müdahalelerde başarı şansı %90 dır. Ayrıca bu tür hastalığa yatkınlık olan kişilerin kesinlikle sigara ve alkolden uzak durmaları gerekmektedir.

2 Yorum

 1. helin demiş ki:

  Bende doktora gittim burnum sürekli akıyor , bir kaçak bar herhalde diye ;)) Doktor akması akmamasından daha iyi, akmasa sinüzit olurdun dedi. Şikayet için gittiğim şeyden memnun olarak döndüm ?

  29 Haziran 2018
  Yanıtla
 2. banu demiş ki:

  Sinüzit fena baş ağrıtıyor, hangi ilacı kullanacağımızı da yazsaydınız ya

  30 Haziran 2018
  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir