Solunum Yolu Hastalıkları

Yazın Görülen Üst Solunum Yolu Hastalıkları

Mevsim geçişlerinde yaşanan ısı değişimleri ve doğadaki diğer fizyolojik değişimler, birçok alerjik hastalık gibi üst solunum yollarını da etkileyen sonuçlar doğurmaktadır. Mevsim geçişlerine bağlı olarak direnci düşen bağışıklık sistemiyle birlikte vücut direncinin de aynı oranda düşmesi bu mevsimde üst solunum yollarında sıkça sorunlar yaratmakta hayat kalitesini düşürmektedir. Ve Solunum yolu hastalıkları na sebep olmaktadır.

Burun, sinüsler, farenks, larenks,bronşlardan oluşan üst solunum yolları sistemi bu alerjiye bağlı olarak, enfeksiyonlar kapmakta ve hasta geçirilen günlerin en önemli nedeni olmaktadır. Hayat kalitesini düşürmekle beraber acıya da neden olabilen bu enfeksiyonlar yaz aylarında görülen hastalıklardan biridir Bu hastalıklar bulaşıcı olmamakla beraber genetik bir karakteri de barındırabilmektedir.

Üst Solunum Yolu Hastalıkların Da Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

Üst solunum yolu genellikle alerji kaynaklı olsa da bazen bazı vitaminlerin eksikliği de bu tür enfeksiyonlara neden olabilmektedir kış aylarında depolanamayan d vitamini yaz aylarında eksikliğini hissettirebilmektedir. Yapılan bilimsel araştırmalarla da desteklenen verilerden biri, kışın yeterince d vitaminini depolayan bireylerin, söz konusu vitamini depolamayan bireylere göre üst solunum enfeksiyonlarına daha az yakalandığı verisidir.

Üst solunum enfeksiyonlarına yakalan kişilerin en sık yaptığı hatalardan biride bilinçsiz antibiyotik kullanımıdır, antibiyotik yapısı itibariyle bakterilere karşı geliştirilmiş bir ilaçtır, hangi durumlarda kullanılacağını uzman hekimler tarafından belirlenir, bu gibi durumlarda kulaktan dolma bilgilerle ilaç kullanılmamalıdır.

Üst Solunum Yolu Hastalıklarında Tedavi

Üst solunum yolu hastalıklarında çoğunlukla antibiyotik kullanılmaz ancak bazı durumlarda bu tür enfeksiyonlar uzun sürer ve vücutta başka hastalıklara neden olabilir işte bu durumlarda hekimler antibiyotik tedavisine başvurabilirler, onun dışında da antibiyotik tedavisi hafif atlatılan kısa süreli enfeksiyonlarda önerilmez.

Bu hastalığın tedavisinde genellikle ağrı kesici ilaçlar, hastalığın etkisinin kontrol altına alınması amacıyla bazı haplar, serumlar kullanılırken, üst solunum yolu enfeksiyonlarının önlenmesine yönelik tedbirler alınır, bunlar arasında gösterilebilecek tedbirler şunlardır;

 • El, yüz hijyenine dikkat etmek
 • Ev hijyenine dikkat etmek
 • Düzenli beslenmek sigara kullanımından uzak durmak
 • Yazın bol su almak
 • Bol oksijenli temiz havalarda yürüyüş yapmak

Tek Yorum

 1. helin demiş ki:

  Malum yaz aylarına girdik , polendi tozdu derken solunum yolu enfeksiyonları biraz gerecek gibi bizi. Dondurmaya da dikkat etmek lazım

  2 Temmuz 2018
  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir