Testosteron Hormonu

Testosteron Hormonu ve Kişiler Üzerindeki Etkisi

İnsanların hepsinde bulunmakla birlikte erkeklerde kadınlara oranla çok daha fazla testosteron bulunmaktadır. Ayrıca kadınlardaki testosteron oranı çok fazla artarsa erkekleşme gibi durumlar söz konusu olabilmektedir.

Normalde anne karnında herkes cinsiyetsiz olarak oluşmaya başlar veyahut dişi olarak doğar ancak gebeliğin 7. Haftasından itibaren testosteron hormonu fazla salgılandığı takdirde çocuk erkek olarak dünyaya gelir. Çocuk doğduktan sonra 10- 13 yaşlarına kadar testosteron salınımı çok az olmaktadır. Ergenliğe girmeyle beraber bu salınım artar ve bu artış ortalama 50 yaşına kadar devam eder ve 50 yaşından sonra hızlı bir düşüş meydana gelir. 80 yaşlarında ise artık bu oranlarda büyük bir düşüş meydana gelmiş olur.

Testosteron ‘un Etkileri

Erkeklerde kıllanma oranının çok fazla olmasının sebebi testosteron hormonudur. Kadınlara nazara yüzde sakalın çıkması bacaklarda halk dilinde etek altı denilen bölgelerde daha fazla kıllanma gibi unsurlar bu yüzden gerçekleşmektedir. Ayrıca sesleri kalınlaştırıcı bir özelliği de vardır bu yüzden ergenliğe giren erkek çocuklarının seslerinde kalınlaşma görülmektedir.

İnsanların enerji seviyesini düzenleyerek bir canlılık kazandırır. Kasların güçlenmesini sağlar ve kasların yoğunluğunu düzenler, cinsel arzuyu artırır ve düzenler, karakteristik erkek özelliklerinin ortaya çıkmasını sağlar, yağ yakımında ve kas dokusunun onarımında etkin olarak görev alır. Ayrıca kemik gelişimde de etkisi mevcuttur. Yaşlanan kimseler kemik dokularının iyileşmesinde bu testosteron tedavisine başvurabilmektedir.

Testosteron Eksikliği Belirtileri

Kas kaybının yaşanması, fiziksel olarak yorgun hissetme, uykusuzluk problemi çekmek, kilo almak, depresyona girmek, kemik erimesinin yaşanması, cinsel istekte azalma ve fiziksel olarak yorgun hissetme gibi nedenler gösterilebilir.

Testosteron Nasıl Artırılır?

  • Testosteron seviyesini artırmada başlıca etmen uyku düzenidir. Uykuyu alamamak testosteron seviyesinde azalmaya sebep olur.
  • Günlük protein ihtiyacının karşılanması artırıcı özelliği vardır,
  • Çok fazla şeker tüketimi azalmalara sebep olmaktadır bu yüzden şekerden kaçınılmalıdır.
  • Spor ve egzersiz yaparak birçok kas grubunu çalıştırmaya önem gösterilmelidir.
  • İşlenmiş gıdalardan uzak durulmalıdır.
  • Stresten uzak olunmalıdır.
  • Alkol, sigara ve daha birçok zararlı alışkanlıklardan uzak durulması gerekmektedir.
  • Bu sayılan yöntemleri uygulanması halinde testosteron oranında ciddi oranda artış meydana gelecektir.
  • Kısacası sağlıklı yaşamak suretiyle testosteron seviyesini daha canlı tutabilirsiniz.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir